Udělejte si z obav / strachu / nejistoty pohon vpřed

Obavy, strach, pocity nejistoty známe všichni. Někdo je umí snadněji překonávat a jiného velmi ovlivňují a dostává se díky nim do bludného kruhu. V tomto článku vám chci ukázat pár taktik, jak s malými až středně velkými negativními pocity jako obavy, strach a nejistota můžete pracovat. Upozorňuji, že čím silnější negativní emoce, tím více bude tato taktika nad vaše síly, pro malou až střední úroveň vám však může být velmi užitečná.

Taktiky, které vám představím, vychází z výzkumů mozku. Neurovědy udělaly za poslední roky obrovský posun ve výzkumu mozku a my z toho můžeme mnoho těžit pro ovlivňování své mysli.

Emoční mozek a šedá kůra mozková (neokortex)

Když cítíme silné emoce, přepíná náš mozek z neokortexu (šedé kůry mozkové) do tzv. limbického mozku (emočního mozku). Co to znamená?

Zjednodušeně můžeme říci, že šedá mozková kůra a emoční mozek se přetahují o energii. Když není emoční mozek moc zapojen, je energie v kortexu a nám se dobře přemýšlí, snadno se nám hledají nová řešení a snadněji se nám učí. Čím silnější cítíme negativní emoce, tím více chybí energie v mozkové kůře.

Jaké to má důsledky?

Pokud cítíme silnější negativní emoce, emoční mozek využívá většinu energie a v šedé kůře se nám jí nedostává – důsledek je, že jsme v emocích a současně se nám hůře přemýšlí, hůře hledáme řešení, vidíme méně možností atd., protože neokortex nemá dost energie. Velmi zjednodušeně řečeno mozek díky sílící negativní emoci monitoruje situaci a vyhodnocuje nebezpečí a nemá čas moc přemýšlet.

Z toho plyne ...

Své emoce můžeme snadněji ovládat, když jsou ještě slabé a pokud zesílí, bude to náročnější. Dá se říci čím silnější budou naše obavy, strach, nejistota a i vztek, bezmoc, úzkost, tím horší pro nás bude je zpracovávat a nacházet v emočních situacích nová řešení.

Všímavost je základ

Chceme-li své emoce ovlivňovat potřebujeme zapojit v prvé řadě VŠÍMAVOST. Potřebujeme své emoce monitorovat a registrovat, kdy ty negativní začínají nabírat na síle. Všimnout si jich včas, dokud jsou ještě slabé a můžeme s nimi snadněji pracovat. Potřebujeme se naučit vnímat negativní emoce, když začínají a ne je registrovat až když jsou silné, protože pak už máme jen omezené možnosti nad jejich kontrolou. Ukážeme si to na strachu.

Když cítíme strach a všimneme si ho teprve až je silný, těžko ho zvládneme, neboť jsme v emoci už moc ponořeni a mozek zcela přepnul do limbického (emočního) systému. Když si strachu všimneme v zárodku, můžeme snadněji využít naší schopnosti přemýšlet a hledat kreativní způsoby, jak se se strachem vypořádat, protože neokortex má dost energie.

Všímejme si proto, jak se cítíme a nenechme negativní emoce rozjet tak moc, kdy už nám to nepřemýšlí, protože energie v šedé mozkové kůře chybí a my se v emoci „topíme“.

Proč mozek takto funguje?

Obavy, strach, nejistota provází lidstvo už od jeho začátků a důraz na tyto emoce nejspíš vznikl jako vývoj našich instinktů. Když totiž naši dávní předci vstupovali do neznámých oblastí, potřebovali opatrnost a obezřetnost, která jim pomáhala přežít.

V dnešní moderní době je situace jiná – okamžiků, které vzbuzují obavy, strach a nejistotu máme často každý den velmi mnoho a mozek jimi bývá přehlcen. Pak je pro mnohé z nás problém se jim bránit a uvízneme v propasti, kde se v emocích topíme.  Pokud se vám to děje, je potřeba si uvědomit, že existují způsoby, jak se naučit v emocích „plavat“.

Chce to jen začít se učit něčemu novému. Konkrétně začít se učit v emocích „plavat“, pracovat s nimi a dasem si z ních pomocníka v životě, protože k tomu slouží. Udělat si z emocí kompas pro svůj život – to je ta nejlepší strategie.

Jak emoce zpracováváme si neseme od rodičů

Pokud jsme vyrůstali v rodině, kde se emoce nemohly moc projevovat – rodiče vám jako dítěti nedovolovali se vztekat, mít strach nebo cítit smutek nebo to považovali za nežádoucí –  nebude pro vás jednoduché začít své negativní emoce vnímat a pracovat s nimi. Bude to pro vás totiž v určité míře nebezpečné, protože jste se od rodičů naučili, že bezpečné je emoce potlačovat. Není jednoduché takovou strategii změnit.

Pokud se však do změny od potlačování emocí po jejich poznávání pustíte, přinese vám to mnoho užitečného do všech oblastí života – vyznáte se např. lépe sami v sobě, budete snadnější vnímat, co vám chybí, co opravdu potřebujete, začnete více rozumět vztahům i životu. Ze začátku doporučuji spolupracovat s terapeutem, bude to účinnější a rychlejší a jak se budete postupně s emocemi více sbližovat, budete moci čím dál více se v práci s emocemi rozvíjet i sami.

Emoce – pozitivní i negativní – jsou naším kompasem na cestě za spokojeností a štěstím v životě. Když tento kompas neumíme používat, protože emoce potlačujeme, ztrácíme se na životní cestě. Přemáhají nás negativní pocity, občas vybuchujeme, cítíme se pod psa, máme divné pocity, trpíme úzkostmi a nejde nám se v tom vyznat. Cítíme se ztraceni v moři života a chybí nám řešení, jak z toho ven.

Dobrá zpráva je, že nemusíte zůstávat v roli, kdy emoce řídí váš život. Můžeme se znovu naučit své emoce vnímat, jako malé děti jsme to každý uměli, a postupně se učit je zpracovávat, aby nám v životě sloužily a ne nás ovládaly. Negativní emoce jsou totiž pro nás velmi užitečné, i když jsme-li v nich, vůbec to tak nevnímáme. Potřebete tedy přestat se emocím vyhýbat a naučit se jít jim naproti. Hravě a beze strachu. Poznat je a využívat je. Proto jsem pro vás sepsala pár taktik, které vám mohou s negativními emocemi pomoci se sblížit.

1. Uvědomte si, jak se cítíte a pojmenujte emoci

Jakmile dostáváte z něčeho strach (obavy, pocit nejistoty idalší), uvědomte si, že je potřeba se na emoci podívat dříve, než emoce zesílí a reakce se vymknou kontrole. Pojmenujte emoci – to vám pomůže převzít kontrolu (nebo alespoň část kontroly) nad emocí. Zapojíte tím aspoň trochu šedou kůru mozkovou a myšlení. Navíc, co pojmenujeme, nemá v sobě již tak nebezpečný náboj. Když si po desáté uvědomíte a pojmenujete: „Mám strach.“/“Cítím nejistotu.“, bude to už známější a méně nebezpečný pocit. A vy si také uvědomíte, že už jste tento pocit už několikrát vlastně zvládli (možná s nepříjemnými pocity, avšak naživu tu stále jste).

2. Přepněte směrem k pozitivní atmosféře

Na co se soustředíte, to roste. Můžete pokračovat zaměřením na to, co se vám dnes povedlo – že jste zvládli dnes uvařit oběd, udělat kus práce, že jste si dobře zacvičili, že vás někdo pochválil apod.  Je to strategie pojmenovat negativní pocit a přesunou vnímání k tomu, co je v pořádku. Přesunout vnímání na celek – protože v životě vždy v každou chvíli najdeme i to co je ok.

Pozor nejde o potlačení emoce!!!! Vy si strach nebo nejistotu uvědomujete, jen jí nenecháte rozrůst, aby zahltila celé vaše vnímání. Jdete do nadhledu a vnímáte, že den má i pozitivní stránky.

Jak jsem již říkala, čím silnější emoce, tím to bude náročnější až třeba v tu chvíli nemožné. Potřebujete vytrvat, získávat zkušenosti a vnímat, že je to cesta, kde jdete krok po kroku. A pokud je to pro mě náročné, je otázkou odvahy a zralosti, říci si o pomoc terapeutovi nebo kouči.

3. Kontrolujte pouze to, co lze

Někdy se zbytečně zaobíráme tím, co nemůžeme ovlivnit. Ať se budete snažit sebevíc, kontrolu na celosvětovou pandemií, inflací atd. nemůžete vyhrát. Tady je na místě si přiznat, že nikdo neví, co bude dál a jste na stejné lodi s ostatními. Pocit, že v tom nejste sami, vám může pomoci k úlevě a snáze pak můžete najít vlastní řešení.

4. Plány B

Strach má někdy velké oči. Pokud vidíte věci černě, zkuste si představit ten nejhorší katastrofický scénář a najít svá řešení. Co budete dělat, když ztratíte práci? Co budete dělat, když budete měsíc v izolaci? Co budete dělat, když zavřou školy? Doporučuji si plány B zapsat.

Připravení to mají snadnější. Když si to dopředu promyslíte, strach, nejistota se oslabí a nebudete se v tom tak topit, pokud by to opravdu nastalo. Už to nebude totiž tolik neznámé a budete se v tom cítit přeci jen jistější a aspoň trochu připravení.

5. Vyrovnejte se se situací a posuňte se dál

Tony Robbins, životní kouč a autor mnoha seberozvojových knih vydaných i v češtině, kdysi řekl: „Kvalita vašeho života je přímo úměrná míře nejistoty, se kterou se dokážete vyrovnat.“ Pokud se dokážete s aktuální nejistotou ve svém životě vyrovnávat, může vám to pomoci na všech rovinách. Když nejistotu vezmete ne jako omezení, ale jako výzvu a zapracujete na ní – budete si jí všímat, nenecháte se jí převálcovat a naučíte se s ní žít, bude vám to prospěšné v jakékoliv další životní etapě.

Chtěla jsem vám přiblížit, že se můžete naučit strach, nejistotu, obavy a i další negativní pocity přijmout, nebránit se jim, naučit se je vidět jako průvodce životem a vytěžit z nich cenné zkušenosti, které vám pak pomohou na celé další cestě životem.

Pokud se chcete posunout v emocích rychleji a dáte mi důvěru, ráda vám s emocemi pomohu osobně pomocí EFT nebo NLP nebo kombinací. V poznávání emocí vám může pomoci i můj e-book 4 kroky k empatické komunikaci (je o komunikaci a pocitech) a také rozvojové kurzy, kde s emocemi pracujeme v komunikaci, protože se do komunikace plně odráží – jsou to tyto kurzy. K nahlédnutí pod pokličku emocí a vztahů můžete na rodinných konstelacích.

Přeji vám vytrvalost na cestě k přijetí svých emocí.

S láskou

Vlasta

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů