Příběh z konstelací: Otočená podpora

Chci se s vámi podělit o jeden příběh z  individuálních konstelací, který jsem stavěla. Je o otočeném proudu podpory v linii předků. Klientku nechávám samozřejmě v anonymitě.

Příběh

… Klientka přišla na konstelaci zlepšit svůj vztah s mámou. Pracuje intenzivně rok na svém osobním rozvoji a vnímá, jak s mamkou mají stále chladný vztah, některé věci na mamce ji rozčilují a všímá si, že ač nechce, tak je také někdy dělá. Mamka není ochotná řešit sama složité situace, často si stěžuje, nechce se podívat na nic jinýma očima. Vnímá, jak matka není ochotna dělat i malé změny, když má problém, volá hned dceři v jakoukoli denní i noční dobu a chce, aby se ujala řešení. Dcera si nastavuje hranice, ale ono to nestačí, jde to velmi pomalu.

Při konstelaci se ukázalo, že maminka nestojí ve své síle. V konstelaci padá na zem a nemá vůbec energii. Je obrácená k dceři a hledá u ní záchranu. Začínáme hledat, co matce může pomoci dodat sílu. A protože zdravý proud podpory je od předků směrem k dětem, vnukům atd., stavíme do konstelace mámu a tátu matky (babičku a dědu klientky) a dáváme prostor tomu, co se bude dít.

Ukazuje se, že matka klientky bere na sebe tíhu postarání se o všechny své sourozence, kde jeden je velmi nemocný. Babička s dědou na ní upnuly své naděje, že celou rodinu zachrání. Prarodiče jsou otočeni k matce klientky a svou odpovědnost předali dceři (matce klientky).

Ukazuje se tu nezdravý vzorec – rodiče chtějí podporu od svých dětí – a tady z praxe konstelací víme, že takový stav celý systém oslabuje a pokud se proud podpory dokáže otočit k přirozenému tj. od předků k dětem, všem se začne dařit lépe. Potřebujeme to však vyzkoušet v praxi, jestli to pomůže i tomuto rodinnému systému.

Zkrátím to … Matka zkusí předat „balík odpovědnosti“ svým rodičům zpět (prarodičům klientky) a když to udělá, uleví se jí (to je v konstelaci dobré znamení, že se začíná zapletení v konstelaci rozmotávat 😊). Babička začíná vnímat situaci novýma očima a je ochotna si svou odpovědnost vzít zpět k sobě. I babičce se uleví a postupně i dědečkovi.

Jak se matce ulevilo, je schopná si stoupnout více do své síly a otočit se k dceři (klientce) a stát se pro svou dceru oporou. Dcera matce říká: „Nebyla jsi tu pro mě.“  Matka řekne dceři: „Chtěla jsem, ale nešlo to“. Dceři vstupují do očí slzy a má ke své matce mnohem blíže a více jí rozumí. Dcera a matka k sobě mohou jít blíž a obejmout se. Dcera říká: „Tolik jsi mi chyběla“. Obě jsou dojaté.

Co jsou konstelace

Konstelace jsou jedinečné tím, že pracují s CELÝM SYSTÉMEM PROBLÉMU. V životě nestojíme sami, vždy jsme součástí nějakého systému – systému své primární rodiny a dále např. své nové rodiny, pracovního systému, systému svého podnikání, peněžních přesvědčení apod. V konstelaci ze systému stavíme jakýsi model ze zástupců systému – např. stavíme zástupce za klientku, manžela, matku a otce klientky.  

Individuální konstelace

V individuálních konstelacích stavíme model systému z předmětů a průvodce ( konstelář / facilitátor) se postupně přemisťuje mezi jednotlivými zástupci v konstelaci a navnímává, co se na místě zástupce děje – můžeme tu cítit nějaké emoce (strach, smutek, …), něco se děje na těle (bušení srdce, stažení žaludku, …) nebo také necítíme nic.

Konstelaci dáváme prostor, aby se vyjevilo, co je důležité, a necháváme prostor pro uvolnění prvotních emocí. S tím, co se objevuje, se pak v konstelaci pracuje. Hledáme, co zástupcům pomáhá cítit se lépe a vnímat tok lásky v systému.  Je důležité v konstelaci na systém nikdy netlačit a jít jemně a s pokorou. Jde o hlubokou metodu a tlačením bychom mohli systému uškodit.

Tok lásky v systému předků

Systém je velmi propojený a mezi námi a předky vždy dokážeme najít proud lásky  – někdy je však překryt mnoha zraněními a je potřeba urazit delší cestu k jeho objevení a rozproudění.  Stojí to však za to … velmi se zlepší život v mnoha oblastech – partnerství, vztazích s příbuznými, v sebevědomí, sebelásce, v práci i hojnosti.

Konstelace stavím přes 10 let a mám za sebou přes 1800 konstelací, převážně individuálních. Stavím konstelace osobní a také konstelace na podnikání.

Ráda postavím i tu vaší.

Vlasta

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů