Naděluje vám život citróny? Můžete si udělat limonádu nebo se tvářit kysele

Žijeme v náročné době, proto vás chci inspirovat, jak se dívat na věci jiným úhlem pohledu. Když nám život nadělí citróny, máme totiž minimálně 2 možnosti. Buď se tvářit kysele nebo si z nich udělat limonádu.

Jak na životní limonádu

Chceme-li si udělat z citronů od života limonádu, znamená to kultivovat naši dovednost UMĚT ŽÍT. Co k tomuto umění potřebujeme? Určitě poznání a sebepoznání.

Dovednosti umění žít se nenaučíme lusknutím prstů, je to proces … Myslím, že nejlépe se to dá přirovnat k učení se cizímu jazyku. Pokud umíte opravdu dobře anglicky, nenaučili jste se to za týden. Když umíte dobře vařit, nezískali jste to za měsíc. Pojďme si přiblížit, jak se učit dívat se na svět jinýma radostnějšíma očima.

Když se nám děje něco kyselého a chcete limonádu místo tvářit se kysele, můžeme využít otázky pro změnu úhlu pohledu:

  • Co mi tato situace může přinést dobrého? 

Najděte alespoň 3 možnosti … Zde jsou pomocné otázky:

  • Co se můžu díky situaci naučit?
  • Co mě může inspirovat?
  • Co díky této zkušenosti můžu začít dělat jinak?

V životě jde o to, jak si ho udělat hezký a jak zvládat náročné situace. (Samozřejmě tu máme i vyšší smysl, ten pro teď dejme stranou.) Povznášejí je, když se dokážeme na život dívat jako na hru – HRU ŽIVOTA. Zamyslete se proto, jak si život můžete užít a proč se vyplatí být flexibilní.

Proč být flexibilní

Život přináší různé situace, vypořádat se s nimi dokážeme, pokud budeme dostatečně flexibilní. Co to znamená? Umět se přizpůsobit situaci, umět se dívat na věci novými pohledy, umět se propracovat k nadhledu. Dokázat proplout náročným časem s větším uvědoměním a klidem a učit se ze svých zkušeností.

Nastavení v hlavě

Jaký máme život, záleží z velké části na tom, jaké máme své nastavení – jak to vidíme v naší hlavě. Náš život si tvoříme zevnitř ven, jsme minimálně tvůrci svého prožívání a já si myslím, že i tvůrci svých životů. Jaké máme nastavení v naší hlavě totiž vždy prosakuje ven a formuje naše životy. Náš život ovlivňuje, jak se na věci díváme, co si uvědomujeme, jak reagujeme a jak se chováme.

Platí, když budete dělat věci stejně, budete získávat stejné výsledky. Chceme-li lepší výsledky, potřebujeme nějaké své chování změnit. Proto je tak důležité, umět si přeorientovat vlastní pohled, pokud se nám něco nelíbí a uvědomit si nové možnosti volby. Začít se však dívat na věci pouze nově nestačí, důležité je i jestli něco změníte ve svém konání – teprve když vědomě změníme své zvyky, teprve pak se nám může začít život měnit k lepšímu.  

Kam zaměřujete svou pozornost

Nastavení mysli a naše chování – tedy naše volba a tvorba – vychází z našeho uvědomění. Tady je důležité, kam zaměřujeme svou pozornost. Podívejte se na obrázek. 

Zaměřujete se více na problém (levá polovina obrázku) nebo řešení (pravá polovina)? Dáváte přednost hotovým názorům (spodní polovina) nebo máte otevřenou mysl pro nová řešení, tudíž se ptáte (horní polovina)?

Otázky, které vám mohou pro život pomoci jsou:

  • Díváte se na problém nebo hledáte řešení?

Jak se na to, co se vám děje díváte? Hledáte řešení nebo jste uvázli pouze v problému a na řešení se vůbec nesoustředíte?

  • Ptáte se nebo víte?

Pro více flexibility je důležité se ptát, protože jen tak můžete uvidět nové úhly pohledu. Jakým působem se ptáte? Využíváte otevřené otázky (to jsou ty, na něž nejde odpovědět jen ano/ne).

Z pohledu flexibility je výhodnější soustředit se na pravý horní kvadrant obrázku tj. jít směrem k řešeníptát se pomocí otevřených otázek. Tak vznikají nové úhly pohledu.

Co jsou otevřené otázky

Chceme-li uvidět nové úhly možností, ptáme se pomocí otevřených otázek. To jsou ty, na něž nelze odpovědět ano/ne. Často začínají na CO nebo JAK. Pomoc vám mohou např. tyto otevřené otázky:

Pamatujte, že pro rozvíjení flexibility je tedy lepší se v životě ptát sami sebe, než vyhledávat rady. Proč rady většinou nefungují? Protože vám nejsou šité na míru.

Každá výzva / krize může být novou příležitostí

Chcete si zlepšit svou situaci / život? Další tip je, podívat se na to, za co můžete být vděční: Za jaké lidi ve svém životě můžete být vděční? Poděkujte jim. Za jaké vzdělání, zkušenosti můžete být vděční? Co vám přinesly? Čím vás obohatily? Poděkujte jim.

A stojí za to, se podívat i na celý svůj život pomocí následujících 5 bodů

5 bodů, nad kterými stojí za to se v životě zamyslet

  1. Žít podle sebe – Žijete život podle druhých? Přestaňte s tím, čas běží a teď je ten čas začít žit podle sebe… začít žít naplno.
  2. Rovnováha – Příliš pracujete? Věnujte se také tomu, co je pro vás opravdu důležité. Dobré vztahy, vaše sny, … Co je pro vás opravdu důležité?
  3. Vztahy a city – Nemáte čas odhalovat city?  Řekněte těm nejdůležitějším lidem ve svém životě, co pro vás znamenají a že je máte rádi. Prohlubte své vztahy. Vzpomeňte i na své přátele.
  4. Co je důležité – Honíte se? Co z toho vlastně máte? … Zamyslete se, co chcete ve svém životě opravdu mít a čeho se chcete zbavit. Udělejte si bilanci – šikovné otázky si můžete stáhnout zde.
  5. Vnímejte radost – Rozlišujete ve svém životě podle toho, co vám dělá radost? Doporučuji – říkejte ANO věcem, které vám dělají radost a naučte se říkat NE těm, které vám berou energii.

Potřebujeme meč ROZEZNÁNÍ

Někdy je v životě náročné rozlišit, co je pro vás opravdu důležité. Můžete si představit, že máte meč rozeznání, který vám s tím pomůže. Ptejte se a oddělujte mečem zrno od plev. Zapište si na každou otázku 5 odpovědí. Můžete si jich napsat i víc, pak si označte ty nejdůležitější.

  • Kterých činnosti chcete mít VÍC?
  • Kterých činností chcete mít MÍŇ?
  • Kterých prožitků chcete mít VÍC?
  • Kterých prožitků chcete mít MÍŇ?
  • Kterých vztahů chcete mít VÍC?
  • Kterých vztahů chcete mít MÍŇ?

Máte? Fajn. Co s tím uděláte? Je to na vás, vy jste tvůrci svého života :).

Co dál? 

Dál záleží na vás, jestli se pustíte do změny a začnete dělat některé věci jinak. Slovo některé je tu důležité – najděte si 1 a 3 věci, ke změně a ty uveďte do praxe. Stáváme se totiž tím, co děláme. Utváří nás naše zvyky. Takže pokud chcete změnu, změňte některé své zvyky. NE všechny jen 1 až 3 vybrané.

Klaďte si nové otázky, dělejte víc toho, co vám dělá radost. Malým návodem vám může být tento článek nebo si stáhněte otázky pro bilanci. Na vás je, jestli začnete i konat ve své realitě (ne jen přemýšlet a vymýšlet).

Máte-li chuť dostávat nové články, přihlásit se můžete zde.

Líbil se vám článek? Budu moc ráda za vaše sdílení na sociálních sítích.

Držím vám palce na cestě ke změně, jakou si přejete.

Vlasta

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů