Je těžké jít za velkým snem? 9 klíčů pomůže

Máte svůj sen a zdá se vám pořádně vzdálený? Nepřemýšlejte hned o něčem mega velkém, běžte na to postupně. Velké změny v nás vyvolávají často strach, obavy, že na to nemáme, nezvládneme to. S moc velkým cílem naše tělo cítí stres – jemně nebo více se svírá. Když budete svému tělu naslouchat, všimnete si toho. S takovým nastavením možná ani nevykročíte nebo to brzo vzdáte. Potřebujete na to jít jinak.

Na cestě za sny potřebujete 9 pomocníků

Maraton také nezvládnete hned. Potřebujete na něj postupně natrénovat. Představte si sebe jako maratonce … Kolik měsíců / let si dáte na trénink?  Jestli běháte, zvolte jinou představu, třeba natrénovat na měsíční trek v divoké přírodě, kde budete odkázáni jen sami na sebe.

Začít a zvládnout trénink na maraton znamená se připravit po mnoha stránkách – strategicky, technicky i natrénovat své tělo a nevzdat to v mysli. A také uvěřit, že to zvládnete. Tímto vším ti, kteří uběhli úspěšně maraton, museli projít.

Vybrala jsem 9 pomocníků, které vám pomohou, abyste zvládli i pořádnou výzvu. Jsou to: Stav mysli, Proč?, Radost, Co konkrétně?, Jak?, Plán, Krok za krokem, Znát své výmluvy.

Začněte v mysli

Předpoklady dosáhnout něčeho většího máme, pokud je to opravdu NÁŠ SEN – náš cíl. Ne sen někoho jiného! Pro dlouhodobou motivaci potřebujeme něco, co bude naše vášeň, co budeme mít rádi a moc, moc chtít.

Jak poznáte, že jste na cestě své vášně? Budete často nadšeni, budete se těšit, něco se o vaší vášni dovědět, budete rádi o tématu číst, rozmlouvat, plánovat – bude vás to prostě přitahovat.

I když objevíte svou vášeň, počítejte s tím, že se na cestě objeví i pochybnosti a přijde i pořádná frustrace. Ty ke každé náročné cestě patří – zvláště k cestě za velkými sny. Budete to chtít vzdát … 3x padnete a 4x vstanete! To je základní klíč! Zkoušet znova a znova. Edison než vymyslel žárovku udělal prý 1000 pokusů, než uspěl. To je hodně neúspěchů, že?

Pokud najdete svou vášeň, máte z půli vyhráno – víte totiž svůj směr. A vášeň taky znamená, že uvnitř máte své Proč (možná je nevědomé). Objevi-li jste svou vášeň, zbývá už jen JAK.

Důležitá otázka – PROČ?

Proč je naše motivace. Neznáte-li dobře svojí vášeň, pokládejte si otázky: Proč chci jít právě za tímto snem? Co mi to přinese? Co budu zažívat, když se mi to podaří? V čem se zlepší můj život? Co mi udělá dobře, že řeknou ostatní? Kým se stanu?

Různí lidé mají různé motivace. Při podnikání to bývá např. být svým šéfem, moci sám rozhodovat, nechodit každý den povinně do práce od 9 do 17hod, pomáhat druhým, svobodně tvořit, stát se odborníkem, být úspěšný, vydělat peníze, odejít do důchodu v 35 letech apod.

Budete se chtít snu pravidelně věnovat?

Dojít do cíle velkého snu bude obnášet se mu pravidelně věnovat. Jsme tím, co děláme, ne tím o čem jen přemýšlíme či sníme. Dobrá strategie je nechtít od sebe rychle velké skoky vpřed. Máte sen a nemáte moc času nazbyt? Zkuste najít nějaké minimum času, které pravidelně zvládnete. Např. 1 hodina 4x týdně udělá za měsíc 16 hodin vašeho posunu. To znamená, že za půl roku budete o celých 96 hodin dále na své cestě 😊

Jsou 4 hod týdně moc? Jděte ještě níž – třeba i 30 min 3 x týdně vás bude posouvat, když vytrváte. Za 2 měsíce budete o 12 hod dále v rozmýšlení, plánování nebo trénování. Velké věci lidé zvládli vždy krok za krokem. Pamatujte na to!

Důležité tedy je kráčet pravidelně. A když vynecháte? Nepadněte do pasi. Nekritizujte se, nevyčítejte si to. Zůstaňte pozorovatelem, co nehodnotí, buďte k sobě laskaví a bez kritiky se jednoduše vraťte zase na svou cestu. Každý den se dá znova začít.

Odkládáte? Prokrastinujete? Možná si sepište své výmluvy – návod najdete ke konci článku.

Věříte svému snu?

Možná máte sen, o kterém hodně pochybujete, že se vám může splnit. Aby se vaše touhy někdy naplnily, potřebujete nejprve uvěřit, že je možné doplout tam, kam chcete.

K uvěření vám může pomoci rozkouskovat velký sen na menší dílčí milníky, které vám umožní uvěřit, že je dáte. Dokud nebudete věřit, že dojdete k cíli, nedokážete dlouhodobě jít. Celé to je trénink vaší mysli, odvahy i víry. Pomůže vám k tomu důležitý pomocník – radost.

Radost

Vezměte si na cestu ke snu určitě radost. Hodně radosti. Abyste daleko dopluli, potřebujete mít CELOU CESTU radost po boku. Pokud vnímáte při cestě často uspokojení, radost, vděčnost a věříte, že můžete uspět, vaše tělo se cítí dobře a je uvolněné. To je důležité – pak je uvolněné i vaše myšlení a vše jde snadněji a déle vytrváte. Uvolněný mozek lépe spolupracuje, vymýšlí snadněji nové nápady, dokáže najít nové lepší strategie. Je více nastaven na řešení, trpělivost a vytrvalost.

Velikost cíle

S tím se pojí i velikost cíle. Máte-li velký sen, potřebujete, jak jsem již napsala, postupné milníky, které pro vás budou dostatečně motivační. Každý správný postupný cíl / úkol potřebuje být tak akorát velký – bude-li malý, nenadchne vás, bude-li moc velký, bude vás odrazovat, budete si připadat moc malí.

Chcete podnikat?

Použiji svůj příklad: Chtěla jsem se stát terapeutkou a koučkou. Mými milníky bylo zvládnout jednu techniku a pomáhat s ní druhým, pak další. Mezi tím jsem četla vše, co mi o tématu přišlo pod ruku. Často bylo těžké vytrvat, měla jsem pocit, že se skoro neposouvám. A tak jsem se soustředila na drobné radosti, drobné posuny.

Že jsem pomohla jedné kamarádce, druhé, že byla spokojena nová klientka. Na to, že jsem našla skvělou knížku o tématu a mohla z ní čerpat. V určitém období jsem četla i 50 knih ročně a podtrhávala a nasávala souvislosti. Byla a je to moje vášeň a tak jsem zvládla vydržet. Sladké ovoce přišlo za víc jak 10 let (můžete to mít samozřejmě výrazně rychlejší – já při tom vychovávala 3 děti bez pomoci babiček a byly další komplikace).

Příprava na experta, chcete-li být na volné noze

Říká se, že než se stanete expertem v určitém oboru potřebujete 10000 hodin. Když pojedete na částečný úvazek a budete mít prostor 4 hod denně a 4 dny v týdnu, dá to za rok cca 800 hodin. Když už pracujete na plný úvazek, tak ročně to dá 1300 až 1500 hodin. Celkem taková cesta trvá okolo 7,5 až 10 let. Přijde vám to dlouho? Nebojte, už za půl roku / rok / 2 roky můžete být na své cestě dále než většina lidí, která jen sní a můžete nabízet i své služby.

Důležité je, jak jsme si již řekli, věnovat se cestě za snem pravidelně. Za 3 – 4 roky získáte už mnoho zkušeností. Co je to 3 – 4 roky proti celému životu? Pokud je to vaše vášeň, dáte to. Pro frelancery / podnikatele je tu ještě potřeba zvládnout prodej a marketing. Nebývá to pro mnoho začínajících lehké, dá se to však zvládnout. Jděte na to také strategicky – krok za krokem.

Dobrodružná cesta

Možná máte velký sen na dalekou dobrodtužnou cestu. I tady to dá práci. Naučit se jazyk, nastřádat peníze, mít dobrou fyzičku, dobře vše naplánovat, najít dobré parťáky, připravit se na překážky, možná trpělivě vyčkat než děti vyrostou a vy budete moci vyrazit. Velký sen je jako expedice na vysokou horu. Bez svých Proč, vášně a strategie se neobejdete.

Strategicky

Strategicky znamená najít jasný cíl a kudy cesta povede. Znamená to také plánovat dlouhodobě i krátkodobě. Použijte k tomu otázky CO? (Co přesně chcete?) a JAK? (Jak to dosáhnete?).

První část CO: Kam se chci konkrétně dostat za půl roku / rok? Jak to má za půl roku vypadat? CO vytvořím? Vše si sepište, bude se vám lépe přemýšlet. Máte jasno? Pak je tu otázka Jak.

JAK: Jak se k cíli dostanete? Co budete potřebovat na cestě? Kdo vám může pomoci? Jaké překážky mohou nastat? Jak je překonáte? Jak přibalíte radost?

Plán

Teď je čas na plán. Pro velký sen je plán důležitý! Víte kam se chcete dostat za rok / půl roku = máte jasný cíl. Pro plán si sepište úkoly, které vás budou čekat na jedno místo. Můžete si je případně označit podle důležitosti (A,B,C,možná) Stejně si sepisujte na jedno místo nápady – nenechte je zapadnout, zapomenout.

Úkoly si pak setřiďte na přibližnou časovou osu. Najděte úkoly pro první měsíc. Vyberte úkoly pro první týden a napište si je do To do listu nebo kalendáře pro příští týden.

Kráčíte?

Pravidelně se zastavujte a dívejte se, kam jste na cestě postoupili a jestli máte po boku dost radosti z tvoření. Něco nefunguje? Zrevidujte svůj cíl, vášeň, poučte se z toho, co fuguje a co nefunguje vymyslete / naplánujte líp.

Pochvalte se za každý malý krok! Pokud si budete zapisovat svou cestu, můžete se snadno ohlédnout a být vděční, co jste třeba za 2 měsíce už všechno zvládli.

Mysl má často pocit, že se neposouváme dost rychle. Proto je vhodné si své posuny připomínatmít je sepsané černé na bílém, abychom si jich byli vědomi!

Nenechte se chytit do pasti mysli, že se posouváte pomalu, že jste týden na nic nesáhli. Udržte se na cestě vděčnosti, že jdete (třeba jen pidi kroky). A udržujte si dodávku paliva v podobě radosti na cestě.

Strategie na cestě také občas revidujte. Sebelépe vymyšlená strategie časem zastará. Možná budete potřebovat revidovat i svůj cíl, popř. postupné milníky. Je to normální. Jak jdeme po cestě, získáváme nové zkušenosti a otevírají se nové obzory, nové směry, někde to drhne, přicházejí nové nápady – učíme se. Přirozeně pak je třeba promyslet nový plán, novou strategii a určit nové kroky.   

A jsme zase u mysli – „zloději posunu“

Často se zasekáváte? Je těžké držet se na cestě? Pozorujte, co vám brání v drobných posunech. To, co nám brání v drobných posunech, brání i velkému cíli. Sledujte svou mysl, např. týden. Všímejte si, co chcete učinit a co se vám objeví, jako výmluva. Bude to např. nemám čas, energii, udělám to zítra, to je těžké, to nedám, cokoliv dalšího… Zapisujte si své omezovače – „zloděje posunu“.

Zjistíte, že se vám opakují a není jich nekonečně. Bude jich do 10-ti max do 15-ti. Když si je sepíšete, budete je znát. Budete vědět, kdo tam jako překážka před vámi stojí. Pak s nimi můžete začít rozmlouvat, přijít jim na kloub a domluvit se s nimi, proč to dělají a jak můžete spolupracovat.  (Techniky rozmlouvání s vnitřními částmi – pracuje s tím EFT, konstelace, Voice dialog a další metody).

Nezameťte svůj sen pod koberec. Pamatujte: Na konci litujeme jen těch příležitostí které jsme nevyužili. … Pokud to bude těžké dopřejte si pomoc profesionálního průvodce změnoukouče, průvodce NLP, terapeuta.

Rekapitulace 9 klíčů

9 klíčů, které které jsem uvedla na začátku, můžeme jinak popsat také takto:

  1. CO – Můj sen (ne přejatý sen) = VÁŠEŇ
  2. PROČ
  3. dosažitelné MILNÍKY
  4. VĚŘIT si
  5. pravidelný TRÉNINK, rekapitulace, přemýšlení
  6. s sebou RADOST na cestě
  7. dobrá STRATEGIE – JAK, rozkouskovaný velký cíl, plán
  8. kráčet KROK za KROKEM
  9. znát své VÝMLUVY

Přeji vám hodně odvahy, trpělivosti a síly na vaší cestě :-).

Možná si budete chtít stáhnout otázky, které vám mohou pomoci objevit, co je pro vás důležité. Kam chcete jít, čemu se věnovat. Ač se jmenují Otázky pro bilancování + Otázky pro naplněný život, mohou vám být užitečné i na cestě za velkým snem.

Teď je řada na vás!

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů