Jazyk vztahů aneb Tajemství slov: 1. díl – Jak je to se slůvkem ALE

Začínám pro vás cyklus Jazyk vztahů aneb Tajemství slov. První bude o slovu ALE, na které je výhodné si dávat pozor. Je to totiž slůvko negující nebo velmi kontrastní. Vyplatí se znát jeho záludnosti a umět se mu vyhnout nebo ho používat vědomě.

Přečtěte si tyto věty:

  • Podařilo se ti to, ale udělal jsi tam dost chyb.   
  • Je to skvělé, ale toto bude potřeba předělat.
  • Jsi fajn kluk a jsi i velmi schopný, ale chodíš pozdě a nepřipravený.

… Co si z těchto vět odnášíte? Zamyslete se nad tím.

Všeno, co je před slůvkem „ale“, se nepočítá.  Slůvko „ale“ neguje předešlé. Vše, co řeknete před slovem „ale“, nebude bráno vážně. A přitom toto slovo používáme tak často.

Pokud použijete v předchozích větách „ale“, jako byste řekli:

  • Udělal jsi tam dost chyb.
  • Toto bude potřeba předělat.
  • Chodíš pozdě a nepřipravený.

Slůvko „ale“ není náš nepřítel.  Jen ho v konverzacích používáme moc často a nevhodně.

Co s tím?

První řešení je slůvko „alevynechat. Nejjednodušší je zkusit ho nahradit slůvkem „a“ (s citem a nepůjde to vždy).

  • Podařilo se ti to a udělal jsi tam i dost chyb.   
  • Je to skvělé a toto bude ještě potřeba předělat. … Mnohem lépe však bude znít: Je to skvělé a tady to půjde udělat ještě lépe.
  • Jsi fajn kluk a jsi i velmi schopný. A to nepříjemné pro mě je, že chodíš pozdě a nepřipravený.

Jak vám věty nyní zní?

Další řešení je naučit se používat slovo „ale“ vědomě – kontrastně, když máte záměr význam první části věty smazat.

  • Zatím nevíme, jak dál, ale společně to vymyslíme.
  • Teď máme náročné období, ale to nebude trvat věčně.
  • To je průšvih, ale určitě to zvládneme.

Všimli jste kouzla celého sdělení?  Pokud máme náročnou situaci a pracujeme s druhým člověkem/lidmi, je velmi dobré pojmenovat, co se děje. (Co máme ve vědomí, můžeme snáze řídit!!) A přitom potřebujeme neuváznout v části sdělení, které je negativní a bezmocné. Když zde použijeme „ale, krásné ukážeme na to, že změna je možná.

Mimochodem tyto věty budou prospěšné i pro nás jako naše vnitřní řeč. I my si potřebujeme uvědomit, že někdy jsou náročné chvíle, „ale“ je to jen dočasné. (Všimli jste si slůvka „ale“?) Změna je vždy možná, jen někdy ještě nevidíme cestu k řešení, protože jsme uvázli v našem úzkém úhlu pohledu a mimo vlastní úhel pohledu možnosti/rešení v tuto chvíli ještě nevidíme.

A ony tam přitom řešení a možnosti VŽDY JSOU! Těžko uvěřit, že? Je to tak, jen náš mozek nás šálí a myslí si, že naše myšlení zahrnuje vše. Co mám na mysli, vám nejlépe přiblíží obrázek:

Vždy vidíme jen omezený úhel pohledu – omezené možnosti / řešení

Vždy vidíme jen určitý úhel pohledu (žlutá výseč). Nikdy nemůžeme vidět celou realitu a spektrum možností (šedé kolo). Často si myslíme, že nemáme možnosti, není řešení a přitom vidíme jen žlutou výseč na obrázku. Možnosti a řešení nám pouze skrývají, neznamená to, že nejsou :-).

Jiný příklad toho, že nevidíme celou realitu je, když si představíte 2 lidi, kteří se dívají POPRVÉ na slona a mají ho popsat. První člověk je u ocasu a druhý u hlavy. Co vidí jako relitu první a co druhý člověk? … Chvíli přemýšlejte … Dokáží 2 lidé z úplně jiného úhlu pohledu, vidět to samé? Jak by toho neznámého tvora popsali? Měli by pocit, že vidí stejný objekt?

Už jste si odpověděli? …. Těžko by při popisu oba popsali to samé. A těžko by se shodli, že vidí jednoho tvora. První vidí ocas, zadek a kus uší (nevidí oči, chobot), druhý vidí chobot, oči, uši (ocas ani zadek nevidí. A přitom jde o tentýž objekt. Oba mají pravdu o své realitě, jen nemají dost široký úhel pohledu.

A tak je to s realitou. Nikdy nemůžeme vnímat vše, co ve skutečnosti existuje. Náš mozek si to těžko umí představit a přitom je to fakt, že nikdy nevidíme celou skutečnost.

Ještě jednou „ale“

Můžete se také naučit používat slůvko „alekontrastně ve svůj prospěch v dalších případech.

  • Ten den zrovna nemohu, ale moc rád se zůčastním příští akce. Děkuji, žes mi zavolal.
  • Termín se mi nehodí, ale budu rád za další možnosti.

Jak se vám věty líbí?

Začněte větu tím méně příjemným – negativním (nemůžu) a pokračujte pozitivní částí (ale těším se na další …, protože …). Tak to bude správně.

Pozor na „ale“ při osobním rozvoji

To, jak mluvíme, má na náš mozek nesmírný vliv, protože on si v naší vědomé řeči nachází potvrzování svých uložených pravd. Pokud dáme průchod nevhodnému použití slova „ale“, můžeme se také pořádně brzdit!

Uvedu několik příkladů:

  • Mám skvělou práci, ale nevím, na jak dlouho.
  • Mé příjmy rostou, ale nejsem si jis,t jestli to tak bude i letos.
  • Jsem již bohatý, ale to se může změnit.
  • Má partnerka mě miluje, ale když budu nemocný, určitě mě opustí.

Sami už vnímáte, jak taková prohlášení působí na náš mozek a jak bychom se nevhodně ovlivňovali, pokud bychom si neuvědomovali, jak slůvko „ale“ působí. Všímejte si proto, jak mluvíte.

Všímejte si

Všímejte si, jak používají slovo „aledruzí lidé. Nevhodné věty které zaregistrujte, si přetvořte v lepší. Všímejte si, jak i vámalenaskakuje automaticky nevhodně. Se spřízněnými lidmi můžete také začít hrát hru: Kdo objeví víc nevhodných „ale“. Nejspíš budete překvapeni, kolik nesprávných „ale“ objevíte.

Trénujte

Každý den si všímejte a nesprávně věty přeformulovávejte. Řekněte si 10 různých vět, ve kterých slůvko „ale“ nahradíte „a“ nebo hledejte kotrastní věty, kde „ale“ použijete vědomě pro negaci první části sdělení. Cvičte po dobu 30 dní. Garantuji vám, že se to přeučíte a budete se v komunikaci
cítit mnohem lépe.

Sledujte další články z cyklu Jazyk vztahů aneb Tajemství slov – přihlásit se k odběru článků se můžete zde.

Chcete vylepšit své komunikační dovednosti podívejte se na koncept empatické nenásilné komunikace. Pomůže vám vnímat, co se děje uvnitř nás i uvnitř druhých v komunikaci.

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů