Pár tipů pokud to teď máte v rodině náročné

Náročná doba dává mnohým z nás pořádně zabrat. Pro některé mé klienty ja složité zvládat ve svém domově současně všechny role najednou – živitel, učitel, rodič, kuchař, pečovatel o vztahy i domácnost. Často je fuška zvládnout současnou přítomnost všech členů domácnosti a ještě on-line práci a výuku.

Vztahy a potřeby

Za prvé to chce dobrou organizaci lidí, vztahů, času a prostoru v celé rodině. Komunikujte spolu co nejvíce o svých potřebách. Ujasňujte si sami v sobě: Co potřebuji? Co je pro mě důležité? Např. Kdy jste k dispozici druhým členům domácnosti a kdy naopak potřebujete klid na práci či na sebe. A komunikujte své potřeby v rodině navzájem a hledejte kompromisy. Může vám k tomu pomoci můj e-book zdarma o efektivní komunikaci.

Aby to fungovalo, ptejte se i svých blízkých, jaké potřeby mají také oni. Co potřebuješ, aby se ti lépe pracovalo? Lépe učilo on-line? Je to důležité zejména pokud doma cítíte vzrůstající podráždění některých členů domácnosti. Pak se zkoušejte domluvit na přijatelném kompromisu.

Ptejte se sami sebe i druhých opakovaně. Proč? Inu uvědomit si své potřeby není jako lusknout prsty. Je to proces, kdy v nás zraje uvědomění, že něco potřebujeme jinak. Často proces, který trvá dny i týdny, někdy i měsíce.

Z počátku cítíte třeba jen nepatrný diskomfort, pak může napětí růst a při všech povinnostech si ani nevšimneme, že nám vzrůstá nespokojenost. Řešením je 1x za čas se zastavit a zamyslet: Jak se nám jako rodině daří? Jak se nám vše zvládá? Jak se mě a partnerovi pracuje? Jak by se to dalo zlepšit?

Otázky, které jsem použila jsou tzv. rozvojové otázky, které se používají pro rozvoj něčeho, co potřebuje posunout. Ať už to je člověk nebo nějaká činnost.

Spolupráce

Uvědomte si, že je to v první řadě o vztazích, ne o činnostech, které je potřeba zvládnout. Pracujte na tom, aby se vaše vztahy zlepšovali. Když se podaří, aby se každý člen vaší rodiny cítil aspoň o kus lépe, spolupráce půjde snadněji a uděláte toho mnohem víc.

Má spokojenost

Když budeme myslet na své potřeby, opakovaně se nad nimi zamýšlet a objevovat, jak věci potřebujeme a o své potřeby se starat, budeme směřovat ke své větší spokojenosti. Až když jsme sami spokojeni, teprve pak můžeme vyzařovat pozitivitu do okolí.

Každé posunutí své spokojenosti i o malý krůček se počítá. Skládejte svou spokojenost krok po kroku i kdyby měl být krok sebe menší. Pomůže vám to spustit spirálu optimističtějších pohledů na věci. Když se vám podaří cítit se o kousek lépe, bude se vám o kousek lepe zvládat a pokud vytrváte, budete moci snáz posilovat vzájemné vazby a spolupráci v rodině.

Začíná to tedy u nás. Takže nejdříve si uvědomujte, co potřebujete a pak starejte se o své potřeby v souladu s rodinou. Když bude vám lépe, budete mít víc síly ladit celou rodinu.

Cítíte napětí, diskomfort?

Pak s tím něco udělejte Mám pro vás nový základní návod, jak pracovat se svými nepříjemný pocity pomocí metody EFT (emotional freedom technique). Tato metoda má tu výhodu, že si s ní dokážete pomáhat sami v běžných denních problémech s nepříjemnými pocity. Pomáhá dokonce ulevit i od fyzickíé bolesti – např. bolesti hlavy.

Základní návod pro metodu EFT najdete mezi mnoha mými e-booky zdarma zde. Sami pomocí tohoto manuálu můžete zvládnout mnohé, avšak pokud je problém vleklý, nemusí vám tato metoda v základní verzi samozřejmě stačit. S EFT se velmi dobře pracuje on-line. Takže pokud potřebujete, řekněte si o pomoc on-line terapeutovi EFT.

Psychohygiena

Pokud nemáte poklídek a sotva zvládáte, pak tu mám pro vás ještě návod, jak se celkově podporovat v náročné době . Jmenuje se Návod pro duši a tělo v náročné době. Najdete v něm dokonce i krátkou vedenou relaxaci pro uvolnění těla. Je na necelých 9 minut. Cíleně jsem namluvila relaxaci takto krátkou, aby si na ni pravidelný čas dokázal najít opravdu každý. Ideálně relaxujte každý den, minimálně 3x týdně.

Umět relaxovat tělo i mysl je jedna z hlavních dovedností, která nám v dnešní době nejvíce schází. Podceňujeme jednoduché techniky jako relaxace a práce s dechem. V jednoduchosti se skrývá síla. Jóga nás to učí již tisíce let zpět. ….. A my bohužel často neslyšíme.

S relaxací těla se to má jako s úklidem domova. I vaše tělo potřebuje pravidelný úklid. Máte příležitost začít zde.

Přeji vám uspokojivé zvládání náročné doby a pamatujte si, když toho na vás je hodně nenechte se chytit do pasti – všechno musím zvládnout sám/a, všechno je důležité. Vězte, že není.

Hledejte cesty, jak zlepšovat svou pohodu sami a nebojte si říci o pomoc, když už toho je fakt dost. Není to ostuda, řici si o pomoc terapeutovi nebo kouči, je to naopak znak vyzrálé osobnosti.

Pokud chcete odebírat mé další články, můžete se zaregistrovat zde.

Ať se vám daří!

Vlasta

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů