Přestože spokojenost znamená pro každého něco jiného, všichni chceme být v životě spokojení a šťastní. Pro životní naplnění platí, že k němu potřebujeme najít vlastní individuální cestu. Tento článek je o tom, jak se cítit dobře a tvořit si život, který stojí za to žít.
MUDr. Pavel Nývlt v rozhovoru s Jaroslavem Duškem v epizodě Duše K – O lásce a nelásce, pravdě a nepravdě, říká, že jsme jako rádio. Jsme naladěni na určitou frekvenci, ve které je nám dostupná jen část informací z celého spektra, které jsou obsažené ve vesmíru.
Můžeme být např. na frekvenci zloby, nervozity, strachu, apatie nebo můžeme být na frekvenci klidu, otevřenosti, vděčnosti, empatie, pozorovatele, přijetíapod.
Na frekvenci zloby nedokážeme vnímat lásku, to se nám nedaří ani na frekvenci strachu, na frekvenci apatie nás nenadchne koťátko, možná ani pohled na západ slunce.
Naopak na frekvenci klidu nás nerozhodí dopravní zácpa a cítíme se v rovnováze, na frekvenci vděčnosti se otevíráme inspiraci a hojnosti. Na frekvenci empatie dokážeme být plní empatičtí a pochopení pro druhé. Na frekvenci pozorovatele dokážeme nahlédnout do stavu nehodnocení a možná se dokážeme přeladit i na frekvenci přijímání toho co je a být otevřeni moudrosti přítomného okamžiku.
Není to nový objev, není to už žádné tajemství. Již v bibli se píše „The Kingdom of Heaven is within.“, tedy že království boží je v nás. Jinými řečeno: vnější realita je jen odrazem naší vnitřní reality. V hermetické filosofii je toto pravidlo obsaženo ve známém principu: „Jak nahoře, tak dole.“
To, jak se cítíme (na jaké jsme frekvenci = vibraci) určuje, co budeme prožívat a jaký bude svět kolem nás. Sami jsme světlem i zrcadlem toho, co nás obklopuje.
Dokazují to i nové výzkumy z oblasti kvantové fyziky. Doporučit můžu třeba tento rozhovor s Janem Rakem, kvantovým fyzikem z CERNu. Určitě to sami znáte: jsme-li ráno příjemně naladěni, zdá se nám, že se na nás lidé usmívají, jsme-li nedobře naladěni, máme pocit, že lidé okolo nás jsou odtažití nebo dokonce nepříjemní. Kolegy v práci či spolužáky vidíte v jiném světle, když se cítíte dobře (usmíváte se, jste naladění na spolupráci, sdílení) než když se cítíte špatně (vidíte jen nedostatky a problémy, jste nervózní, trápí vás problémy v rodině).
Když se naučíme přepínat mezi jednotlivými frekvencemi, naučíme se tvořit celý svůj život.
Mark Dzirasa pracuje s tímto principem ve svých seminářích (seminář VIBE) . Rozdělil naše emoce na škále od -10 (deprese, zoufalství, beznaděj, rezignace, podrážděnost) po +10 (svoboda, láska, blaženost). Stupnice nám pomáhá uvědomit si celé spektrum emocí a nalézt cestu k lepším pocitům.
Základním klíčem práce s touto stupnicí je si uvědomovat, kde aktuálně jsme a jak se můžeme postupně dostat tam, kde chceme být. Důležité je tu slůvko POSTUPNĚ. Jsme-li na -6 a chceme se dostat na +6 bude třeba na tom chvíli zapracovat. Nemůžeme očekávat, že snadno přeskočíme z -6 na +6 nebo dokonce výš. To je utopie, která nás akorát bude frustrovat a vztekat.
Udělat velký skok tu není reálné a často jsou to právě velká očekávání, která nás brzdí a neumožní nám vykročit na cestu změny nebo nás brzo na této cestě zastaví.
V každém okamžiku se nacházíme někde mezi -10 a +10. Možná cítíte více emocí a nevíte, jestli jsme na -2 nebo -3, ale odhadnout svůj stav dokážete (ideální je se v tom trénovat).
Nejděte na to přes logiku. Ptejte se svého těla, jak se cítí. Vaše pocity jsou ukryty ve vašem těle. Pokud je to pro vás těžké naslouchat svémuj tělu, doporučuji na tom zapracovat. Pomoci vám s tím mohou např. tyto mé workshopy.
Podle vaší dlouhodobé průměrné frekvence (= vibrace = pocitů = emocí) dokážete odhadnout, jaké věci se vám v životě budou dít. Svým naladěním filtrujete, které spektrum možností budete přijímat. Je to jako nastavení barevného sklíčka – přes žluté sklo uvidíte svět světlý a žlutý, přes tmavé sklo – šedý a potemnělý. Vjemy z jiných frekvencích nejsou v dané chvíli dostupné nebo mají jiný význam.
Pokud se dlouhodobě cítíte nespokojení, budou se kolem vás dít věci, které vnímáte nešťastně (možná v jiném období byste je viděli o pár dílků stupnice jinde – např. místo -6 byste na ně pohlíželi jako na hodnotu -2).
Když se zaměřujete na to, jak jsou všichni kolem v depresích, ladíte se na vibrace depresivního vnímání. Když jste smutní, že nevyděláváte dost peněz, tvoříte si realitu nedostatku. Setrvávání v nepříjemných pocitech není hrdinství, je to příliš úzký pohled, nevidíme celé spektrum možností. Někdo by dokonce řekl, že setrvávat v nepříjemných emocích je hloupost.
Naopak když se dlouhodobě cítíte skvěle, přitahujete do svých životů ještě více radosti a krásy. Pokud jste vděční za to, kolik vyděláváte, přitahujete si další bohatství (nejenom materiální) . Když se zaměřujete na každý úsměv, zvýšíte šanci, že uvidíte ještě více úsměvů.
Jednoduchý princip, který je velmi často náročné uvést do praxe.
Při větší všímavosti a citlivosti např. dříve poznáte, že se ve společnosti některých lidí cítíte nepříjemně, vysávají vás a jste po společnosti s nimi vyčerpaní. Výborně – příště si můžete dát více pozor a naučit se takové společnosti vyhýbat.
Možná vám nějaké jídlo nedělá dobře a je pro vás tzv. těžké. Opět vaše tělo vás povede k tomu, čeho jíst víc nebo méně, budete-li mu více naslouchat.
Čím jemnější vnímání svých pocitů si vypěstujete, tím obratněji dokážete vybírat, co do svého života chcete přitahovat a co ne. Naučte se posilovat myšlenky, které vám přináší dobré pocity a nechávejte odejít ty, které vám škodí. Naučte se poznat, s kým vám je dobře a koho ve svém životě nechcete, Jaká práce vás nejvíce baví a která vás vysává a unavuje.
Budete-li se každý den několikrát ptát: „Jak se cítím?“, může vám to být vodítkem na cestě k vyšším vibracím, větší spokojenosti a nakonec k šťastnějšímu životu. Ke změně v realitě dochází ve většině případů krok za krokem. Ano potřebujeme moudrost osobního rozvoje, rozšiřovat své úhly pohledu, měnit své omezující přesvědčení, budovat si moudrost a nadhled. Dostat se ke skutečné změně však téměř vždy bude zahrnovat také změnu svých návyků myšlení i chování krok za krokem.
Jak se přeladit vás bude zajímat určitě nejvíce. Prvním krokem je uvědomit si, že se přeladit můžete. Nejste oběťmi svých emocí. Je na vás, jak se chcete cítit a co pro to uděláte. Když na tento fakt přistoupíte, už jen tím budete o obrovský kus dál než většina lidí. Oběťmi vnějších okolností se stáváte pouze tehdy, když věříte, že jste oběťmi vnějšího světa. Uvěřte, že máte sílu, cítit se za každé situace jakkoliv chcete a časem to dokážete.
Jakmile to přijmete za své přesvědčení, otevírají se vám možnosti různých technik, kterými se dokážete přeladit na vyšší frekvence (vibrace). Existují jich spousty, posdílím vám tu alespoň některé.
Než se do toho pustíte, uvědomte si, že není potřeba se neustále cítit skvěle. Ve svém životě budete zažívat RŮZNÉ emoce. Potkala-li vás smutná událost, je v pořádku být nějakou dobu smutný. Problém nastává budete-li smutný velmi dlouho (např. po velké ztrátě např. smrti blízkého člověka delší dobu než půl rok).
Je velmi důležité být autentičtí! Budete-li své emoce popírat, zaděláte si na velmi nepříjemný životní guláš. Jestli jste smutní, podráždění nebo nervózní, je to OK. Žádný pocit není špatný, každý pocit je naprosto v pořádku.
Pokud zažíváte mnoho nepříjemných emocí, znamená to, že nemáte naplněny některé své důležité potřeby. Více o tom v tomto zde.
Když se vám vaše emoce dlouhodobě nelíbí, je potřeba si to uvědomit a rozhodnout se, že v nich nechcete setrvávat a něco pro to udělat sami nebo se obrátit na osobního průvodce.
Chcete-li se přeladit na stupnici vibrací o několik dílků výše, můžete využít např.:
Když se cítíme špatně, je těžké procítit vděčnost. Téměř vždy ale najdete několik maličkostí, za které můžete poděkovat, Třeba za slunce a stromy, čistý vzduch, střechu nad hlavou, poděkovat, že bolest není větší, než je. Když začnete uvažovat tímto směrem a budete to trénovat, bude tato vaše dovednost sílit. Mozek myslí v asociacích, dejte mu volné pole působnosti a nechte ho rozeběhnout.
Od střechy nad hlavou můžete dojít k poděkování za postel a teplou peřinu, za obraz na zdi, za jídlo v lednici, za svou rodinu, přátele a třeba i za svou práci. A časem třeba i za krize, kterými jste prošli a z kterých jste si odnesli mnoho zkušeností a poučení. Za čas, který jste mohli strávit s lidmi, kteří tu již nejsou.
Můžete si udělat svůj vlastní seznam vděčnosti, který vám může být pomocníkem, když se vaše vděčnost vytrácí. Napište si i úplné maličkosti za které můžete být vděční. Často na ně zapomínáme. Kytka na cestě, úsměv, zurčení vody, ptáček na stromě.
Skvělé je vytvořit si i seznam svých úspěchů. Napište si do seznamu vše, co jste zvládli – autoškolu, vystudovat školu, odjet na měsíc na zkušenou do světa, starat se o rodinu, vydělat peníze, zvládnout mateřskou, vychovat děti, zvládnout x roků podnikání. Spíše býváme naladěni na to co jsme nezvládli a zapomínáme, co vše jsme zvládli. Změňte to.ˇ
Výborně funguje i vlastní seznam radostí. Dokáže přeladit ve chvílích apatie, nespokojenosti, nervozity, přehlcení, neúspěchů. Napište do něj všechno, co vám dělá radost a neskončete dříve než toho bude přes 100. Zahrňte malé i velké věci. Od chůze v trávě, pohledu na východ slunce, po vaše sny jako třeba navštívit Austrálii.
Naše pocity ovlivňují celé naše tělo a platí to i naopak. Když zaujmete tzv. vítězný postoj – pevný stoj na nohách, uzemnění přes chodidla, otevřený hrudník, vztyčená hlava a rozpřažené ruce pro přijímání síly – vaše pocity se přeladí. Vydržte chvíli a vnímejte, jak se cítíte za 5 minut. Vyzkoušejte a pamatujte, že tělo má paměť, když budete všímavý ke svému postoji a budete ho často měnit k otevřenému a optimistickému vaše tělo se bude přepínat do lepších pocitů rychleji a snadněji.
Nepříjemné pocity, mnoho stresu a tíhu, kterou jste nasbírali v průběhu dne můžete zkusit vytřást. Pusťte si svižnější hudbu a třeste celým tělem alespoň 15 minut, pak chvilku zůstaňte v klidu.
Pomoci může také rychlá procházka, chvíli si zacvičit, jóga (zejména pozice s otevřeným hrudníkem – jako např. bojovník I i II, hora, virahadrásana (pozice vznešeného), velbloud, kobra, pozice mostu, sestava pozdrav slunci).
Meditace je praktický nástroj, jak se zklidnit, zpřítomnit, zkoncentrovat, rozradostnit, spojit s intuicí, rozvášnit se… přínosů jsou mraky, stejně tak typů meditací. Není to něco, co by vám šlo nebo nešlo. Je to stav bytí, ve kterém buď jste, nebo nejste. Meditovat můžete v klidu, při vaření, uklízení, pracování, chůzi, čištění zubů nebo usínání.
Začít můžete třeba tím, že se spojíte se svým dechem. Pozorujte, jak proudí do těla a jak z něho zase odchází ven. Kde všude ho cítíte? Všimněte si, že v momentech, kdy celou svou pozornost věnujete dechu, nepřemýšlíte. Všímejte si prostoru mezi myšlenkami a snažte se ho prodlužovat. Právě zpomalení myšlenek, kterého docílíte vědomým setrváváním v mezerách mezi nimi, se zpřítomníte a vyladíte na vyšší vibrace.
Silným cvičením je také odpouštění – sobě i druhým. Pokud vás nějaká situace tíží, uvědomte si, že nikdo jiný než vy není zodpovědný za to, jak se cítíte, a odpusťte si sobě nebo jim. Nechte vše jít, nechte všechny nepříjemné pocity a myšlenky odplout z těla pryč. Nakonec sami sebe obejměte a řekněte si „Mám se rád / Mám se ráda.“ Také si můžete říci: „Chci při sobě stát ať se děje, co se děje“. Cvičte pravidelně a budete koukat, co to s vámi udělá.
Dech má obrovskou sílu. Když se ho naučíte využívat ve svůj prospěch, stane se z něj skvělý pomocník. Základem je naučit se dýchat uvolněně a hluboce, do celého těla, nosem. Už jen to vám pomůže se začít cítit lépe.
Zkuste se např. 36× po sobě nadechnout nosem pomalu, hluboce a uvolněně do celého těla – od podbřišku až do hlavy. Když toto cvičení budete dělat pravidelně, brzy se váš přirozený podvědomý dech prohloubí.
Pro rychlé zklidnění a zpřítomnění stačí, když 6× zhluboka nadechnete a vydechnete. Uvolněně! pojměte co nejvíce vzduchu a poté ho všechen vydechněte ven. Můžete to provést s hlasitým oddechnutím.
Pokud s hlubokým dýcháním ještě nemáte zkušenosti nebo máte nízký tlak, postupujte opatrně. Nezkoušejte to při řízení auta nebo v jiných situacích, kdy potřebujete zůstat vědomí – mohla by se vám začít točit hlava.
EFT je účinná metoda z balíčku technik emoční svobody. Pro někoho je jednoduché s ní pracovat a přináší mu velké benefity, pro jiné je těžké ji využívat i když je v jádru vlastně velmi jednoduchá.
Pokud máte hlubší problémy vyhledejte terapeuta EFT či Faster EFT.
Technika pracuje na principu zvědomování si toho, co cítíte tady a teď a uvolňování nepříjemných emocí z těla. Pracuje se stresem uloženým v těle (pomocí poklepávání bodů) pro odblokování negativních prožitků a s nimi navázaných omezujících přesvědčení. Ve vypjatých chvílích v minulosti se nám totiž nezpracované emoce uložily v těle a brání doteď našemu organismu ve volném proudění energie. To nás tíží a nemáme dost energie. Někdy se těmto technikám říká také „energetická psychologie“.
Pokud toho na vás bylo v minulosti moc, emoce v těle držíte, neuvolňujete (často si to vůbec neuvědomujeme), cítíte postupně větší a větší stres a tím i větší a větší tíhu. Skoncujte s tím, nemusíte se trápit, můžete si nechat pomoci od terapeuta EFT a naučit se využívat pak EFT i sami.
Při nehlubokých problémech je EFT opravdu skvělý pomocník na doma. Při práci s terapeutem můžete jít hlouběji, odblokovat i složité probléímy a odhalit jak vás omezují vaše nevědomá přesvědčení, které jste získali v průběhu života (často to bývá v dětství) a změnit je.
Pomocí metafory řečeno, můžete s EFT odblokovat pomocí pokácení velkých stromů (velkých problémů) celý svůj les problémů.
Máte rádi saunu? Mě sauna vždy skvěle vyčistí hlavu, mysl i tělo. Cítím se po ní v úžasném zenu. Kombinace rozehřátí a studené sprchy se studeným bazénkem se mnou dělají divy. Vyzkoušejte, potřeba je být zdrávi a mít zdravé srdce i krevní tlak.
Výborně na mě působí i terapie chladem dle Wim Hofa. Více o ní píšu v článku Účinku dechnu, mysli a chladu pro tělo i psychiku.
Několik stránek z dobré knihy dokáže, že se cítím úplně jinak. Povznášející literatura, která vám otevře oči a rozšíří vědomí, může být skvělým způsobem, jak se udržovat ve vděčnosti a radosti.
Mí oblíbení autoři jsou např. Bert Helinger, Bhagat, Krishnananda Trobe a Amana Trobe, Brain Tracy, klasika Eckhart Tolle, Osho. Mám ve své knihovně více jak 2000 úžasných knih, je těžké vybrat jen několik autorů…
Ano své myšlenky a slova si můžete vybírat! Známé pravidlo říká, na co soustředíte svou pozornost, to roste a sílí!
Jak se sebou mluvíte? Umíte se podporovat vlastními slovy? Jak mluvíte se svými dětmi, partnerem? Vede vaše komunikace k řešení nebo spíše k rozdmýchávání problémů? Jak moc vaši komunikaci ovlivňují vaše emoce?
Komunikační dovednosti jsou životně důležité, neboť nám pomáhají žít šťastnější život díky lepším vztahům (včetně vztahu sami k sobě).
Přečtěte si více o empatické komunikaci podle skvělého modelu nenásilné komunikace. Metoda nenásilné komunikace je velkým pomocníkem pro vlastní spokojenost i vztahy. Můžete si stáhnout e-book zdarma 4 kroky k nenásilné komunikaci nebo se kouknou na komunikační workshopy, které pořádám.
Založte si sešit a když vám bude ouzko, budete smutní nebo budete cítit jiné nepříjemné emoce, začněte psát. Dejte si 15 minut a pište vše, co vám běží hlavou, necenzurujte. Pokud to nejde během prvních dnů, vytrvejte.
Odpovědi máme v sobě, takže touto metodou můžete přijít na mnohá vlastní řešení, která ve vás dřímají. Chce to trochu cviku a vytrvat. Pokud máte složitější problémy, pište každý den 15 min aspoň měsíc. Uvidíte, na co skvělého za ten měsíc přijdete.
Vždy máme možnost vybrat si, jak se budeme cítit.
Na cokoliv, co se vám v životě stane, můžete pohlížet z mnoha úhlů pohledu. Některé úhly pohledu mohou rozvíjet negativní emoce a jiné zase pozitivní emoce. Platí, že každá situace má vždy (minimálně) dvě strany jako je má mince. Pokud vidíte jen tu pesimistickou stranu, zkuste hledat i tu druhou, obohacující.
Nejtěžší bývá vidět smysl při smrti. Naše západní společnost smrt schovává a my se jí proto často přehnaně bojíme. Věděli jste např. že na východě bývá smrt spojena s oslavou? Oslavou naplněného života.
Pamatujte: Je jen na nás, jak si události interpretujeme.
Chcete číst mé další články? Přihlásit se k odběru můžete zde.
Chcete číst další články? Přihlásit se k odběru můžete ZDE.