Udělali jste v dané situaci to nejlepší, co jste dovedli? Věnovali jste čas dostatečné přípravě popř. jste vše dostatečně promysleli? Byli jste empatičtí a nechyběla vám lidskost? Pak můžete mít čisté svědomí a kritiku vzít jako impulz pro svůj růst.
Destruktivní kritika vypovídá více o kritikovi, o jeho vnitřním nastavení – jeho náladě, jeho zraněních a nevyřešených věcech.
Konstruktivní kritika si váží druhé strany a chce jí pomoci rozvíjet se do budoucna.
Kritika je jen názor člověka, je to individuální pohled na svět a je tedy jen relativní, není to absolutní pravda.
Co my s tím
Druhý člověk
Nenechte druhé lidi ovlivňovat, jak se cítíte. Kdo vás zraní, vytočí, urazí, ten nad vámi získává moc. Nepředávejte moc nad svými pocity a životem druhým lidem, vezměte moc nad tím, jak se cítíte do svých rukou.
Slovo kritika si v hlavě převeďte na příjemnější slovo – např. zpětná vazba, feedback, postřeh, impulz ke zlepšení, potenciál pro můj růst.
Zachovejte chladnou hlavu – dýchejte pomalu do břicha, prodlužujte výdech. Uvědomte si, že každý dělá chyby. Nikdo učený z nebe nespadl. Každý má své silné a slabé stránky. Jste v pořádku a můžete růst.
Nechte druhého domluvit a nenechte se emočně vyprovokovat. Neobhajujte se. Místo toho druhému poděkujte za názor.
Ptejte se …
Dobré pravidlo je: Chvalte veřejně, kritiku sdělujte mezi 4 očima. Pokud to někdo nedělá, požádejte ho, aby vám to, co se mu nelíbí, říkal mezi 4 očima.
Nesrovnávejte se s druhými lidmi, srovnávejte se sami se sebou – tím, jak jste danou situaci řešili dříve a jak ji řešíte teď. Je tam nějaký posun? Co pro posun můžete dalšího udělat? Kdo vám s tím může pomoci? Chyby jsou impulzy k rozvoji, tak je berte. Změňte svůj úhel pohledu – chyby mi mohou pomoci růst.
Když se srovnáváme s druhými, kteří jsou úspěšnější, podrýváme si své sebevědomí a hodnotu. Nevidíme, že možná pro druhého je to, co srovnáváme silná stránka a pro nás slabá. Že druhý už urazil pořádný kus cesty a má za sebou mnoho chyb, zkušeností a učení se.
Kdo má kritiku rád? Téměř nikdo. Bereme ji většinou osobně a máme z ní špatné pocity, místo abychom k ní přistupovali racionálně a zhodnotili ji nestranně. Jak kritiku přijímáme, jsme se naučili v dětství – jak nám rodiče byli/nebyli oporou při chybách a selháních, jak se dívali na nezdar a neúspěch. A také jestli kritiku obraceli k naší osobě nebo naší činnosti. Je velký rozdíl mezi tím když řekneme: „Jsi nešikovný!“ a „To psaní ti nejde“
Většinou to vzniklo tak, že jsme v dětství slyšeli „Maminka tě nebude mít ráda, když…“ – pak kritiku převážně bereme jako znak odmítnutí nás, naší osoby, odepření lásky a pokud jsme to neuzdravili, provází nás to i v dospělosti.
POPŘENÍ – popírám existenci problému – já nemám problém / nic strašného se nestalo / tak to není …
SEBEOBHAJOVÁNÍ – já za to nemohu / já jsem ALE… / ostatní to dělají také tak / vždyť to takhle děláme vždy …
VYSVĚTLOVÁNÍ – hledání důvodů, proč věci dělám/řeším tak a tak – co mě k tomu vede – já jsem tím chtěl … / já jsem si ale myslel, …
PROTIÚTOK – zkritizuji činnost či osobu, jež mě kritizuje – nejdříve byste se měl podívat, jak vy zvládáte…/ hlavně, že vy jste perfektní… / kdybyste mi pořád nedával další a další úkoly, tak bych….
SNAHA O POCHOPENÍ – kladu dotazy pro lepší pochopení pohledu druhé strany, shrnuji obdržené informace svými slovy a ověřuji si jimi vzájemné pochopení – Co přesně tím myslíte? / Jak to mám udělat jinak? /Řekněte mi prosím konkrétně, jak chcete, abych to udělal. / Říkáte tedy, že bych měl… , je to tak?/ Jestli vám dobře rozumím, mám udělat …
OPATŘENÍ/NÁPRAVA – nad kritikou/zpětnou vazbou se zamyslím, vyhodnotím ji a připravím eventuální opatření (je-li to náročná situace, ideální je si sepsat, co příště jinak a lépe a klidně jít s papírem za šéfem a vyjasnit si podrobnosti).
Naše reakce vypovídá často o tom, jak se druhý trefil do našeho slabého místa, do naší nezpracované bolístky. Když se nás to moc nedotýká, reagujeme většinou v pohodě.
Ideální je brát konstruktivní kritiku a zpětnou vazbu jako dar. Dar pro náš rozvoj, naše zlepšení. Může nám totiž otevřít oči a ukázat to, co sami nevidíme. Každý máme svůj tzv. „stín“, kam nedohlédneme.
Velmi to zlepší náš život, když se naučíme brát kritiku jako dar a reagovat na ní přiměřeně. Nebývá to jednoduché, zlepší nám to však velmi výrazně naše sebevědomí a vlastní hodnotu. Ještě více nám i druhým prospěje, když se i my naučíme dávat konstruktivní zpětnou vazbu druhým a pomoci jim s jejich růstem.
Chcete číst další články? Přihlásit se k odběru můžete ZDE.