Máte rádi TEPLO, SLUNCE, TEPLOU VODU a zimu nesnášíte a přesto byste chtěli pro sebe využít účinky terapie chladem metody Wim Hofa?
Prospějí vám i jen 2!! z 3 technik jeho metody, takže část se studenou vodou můžete i vynechat. Účinky nebudou sice tak silné, ale i tak to bude pro vaše tělo, pohodu, duši a zdraví přínosné.
Metoda kombinuje tyto 3 techniky:
Hluboké dýchání, při kterém se vám okysličí i detoxikují všechny buňky, účinně sníží kyselé prostředí vašeho těla a dobijete se energií. Práci s dechem využívá mnoho terapeutických metod např. jóga v pranajamě, Groffova metoda Holotropniho dýchání (jedněmi vychvalovaná a druhými zatracovaná z důvodu nebezpečí hyperventilace). Kontrolované překysličení organizmu vytváří změnu vědomí jehož účinků využívají terapeuticky od pradávna přírodní národy a jejich šamani.
Jak řízené dýchání Wim Hoffa praktikovat si přečtěte ZDE.
Vědomě vnímání svého těla, myslí i pocitů, vizualizace. práce se záměrem a zaměřením pozornosti a mobilizace vnitřních zdrojů.
Terapeutickou práci s chladem využívají i různé jiné metody např. Priessnitzova metoda (studené obklady dr. Priessnitze z Jeseníku), Knaippova kůra (střídavých koupelí v teple a studené vodě) či moderní kryoterapie pracující s krátkodobým vystavením extrémnímu chladu až -160 °C buď celého těla (např. sportovci) nebo lokálně (např. artrotické koleno).
Metoda Wim Hofa nevyžaduje žádné dlouhé pobyty v chladu. K dosažení terapeutického účinku stačí denně 1/2 až 3 min studené sprchy nebo studené koupele a věřte, DÁ SE TOMU NAUČIT PŘÍJEMNOU CESTOU I PRO TEPLOMILCE 🙂.
Vzhledem k popularitě jeho metody v posledních letech, vás bude určitě zajímat, kdo je Wim Hof. Krátce to shrnu takto:
A teď to důležité …
Platí jednoduchý princip „léčí příroda“ , terapeut pouze pomáhá, uzdravuje příroda a naše moudré tělo. My jen potřebujeme přestat stát v cestě ozdravným procesům :). Účinky dechu, práce s myslí a chladem tomu pomáhají a to zejména následovně:
Dech a kyslík přináší zdraví a život. Přivedeme-li každé buňce dostatek kyslíku a odvedeme, co potřebuje vyloučit, ozdravíme ji natolik, že bude moci plnit spolu s imunitním systémem dobře svou funkci.
Přepínat autonomní nervový systém ze sympatického (stresového) na léčivý parasympatický neumíme běžně řídit jen svou myslí. Je to složitější a metoda Wim Hofa k tomu skvěle pomáhá.
Když je naše tělo v parasympatickém režimu nastává regenerace, léčení a zažívání. Vyplavují se endorfiny, serotonin a další regenerační hormony.
Pokud tělo přepne na sympatický režim, je to pro něj stav ohrožení, stresu, aktivace stavu „uteč nebo bojuj“.Tato reakce je užitečná pokud jsme opravdu ohroženi přejetím autem, pokud ji však zažíváme po velkou část dne (např. při pracovním nebo vztahovém stresu) ničíme si celý organismus stresovými hormony jako jsou kortizol, adrenokortikotropin a další. … To je bohužel naše častá daň moderní rychlé době :-(. Přepínání na parasympatikus pomáhá jóga, relaxační techniky, vědomé cvičení se „svaly duše“ Psoas, meditace. Velmi rychle ji zvládá naučit Wim Hofova metoda.
Vyladit imunitu neznamená ji pouze posilovat, neboť přehnaně aktivní imunitní systém má sklony k alergiím, autoimunitním nemocem (např. artróza, roztroušená skleróza), což chtít nebudeme. Co potřebujeme, je imunitní systém vyladit – zharmonizovat, tak aby dokázal dobře odolávat bakteriím, virům, parazitům, likvidovat rakovinné buňky, nenapadal však naše tělo (jako alergie, revmatismus apod.).
Kde je pohyb, tam je i život. Rozprouděni krevního oběhu, lymfy, vylučování a energie pomáhá tělu mnohem lépe pracovat a vypořádávat se stresem, únavou i nemocemi. To umí jóga, vědomé cvičení s Psoasem, cchi-kung, terapeutické masáže a výborně Vim Hofova metoda.
Ranní káva je super, ale jsou lepší metody. Pořádné rozdýchání skvěle okysličí tělo a nastartuje i mozek. I to je pro dobrý den hodně. Rozdýchání a ledová sprcha má ještě větší moc – rozproudí kyslík v těle i mozku ještě více a vy skočíte do dne se spoustou energie.
Všimli jste si někdy, že po studené sprše nebo zaplavání si v studené vodě máte lepší náladu? Ano, může tomu tak být. Stoupá totiž produkce endorfinu, což má za následek zlepšení nálady a energie a to vede k pozitivnějšímu myšlení. Pokud si zlepšujeme něčím opakovaně náladu má to vliv na celé naše fungování a může to pomoci i s depresemi nebo jim předejít. Je také potvrzeno zlepšení paměťových funkcí a soustředění.
Jsme doslova hormonální/biochemické bytosti. Naše biochemie nás nesmírně ovlivňuje. Správné fungování žláz s vnitřní sekrecí (hypofýzy, štítné žlázy, nadledvinek, pohlavních žláz, brzlíku atd.) zásadně ovlivňuje naše tělesné i duševní zdraví. Jaké hormony tělo vylučuje, takové má vnitřní prostředí psychika i tělesné orgány. Všechno v těle prostě se vším souvisí :-). Wim Hofova metoda dokáže dostat tělo do přirozené hormonální rovnováhy. Ovlivňovat hormonální sféru umí také hormonální jógová terapie, jógová pranajama.
Záněty jsou novodobý zabiják zdraví. Jejich příčinou je zejména rafinovaná strava, přemíra cukru, stres a překyselení těla, nedostatečný pitný režim, málo pohybu, nedoléčené úrazy. Kromě metody Wim Hofa vám výrazně pomůže i pouhé hluboké dýchání a pití dostatku čisté vod, bylinných čajů.
Překyselení těla je další moderní zabiják zdraví způsobený nekvalitní stravou, nedostatečným pitným režimem, přemírou cukru, sedavým způsobem života, nedostatkem pohybu a přemírou stresu. Kyselost těla způsobují i nezdravé vzorce naší psychiky.. jako např. převládající pesimistické myšlení, zbytečné dělání si starostí, přemíra strachu atd.
Otužování studenou vodou, je metabolický proces, při němž je aktivován jedinečný druh tukové tkáně známý jako hnědý tuk. Na rozdíl od známějšího bílého tuku, který se usazuje na bocích a břiše, hnědý tuk spaluje kalorie z bílého tuku a to kvůli své důležité funkci – zvyšování tělesné teploty (více zde wikipedie). Pomocí otužování můžete tedy velmi zdravě hubnout.
Jste možná překvapeni, kolik toho metoda dokáže. Je mnoho těch, kteří vyzkoušeli Wim Hofovu metodu a vnímají, že se poté cítili více v kondici i spokojenější, já sama nejsem výjimkou. Možná si někteří z vás řeknou, že žádné cvičení nemůže přinést tolik užitku. Jestliže to však nezkusíte, nikdy na to nepřijdete. Tak to v životě chodí. 🙂
Wim dokázal, že se jeho techniku mohou naučit i další lidé a bude to pro ě přospěšné. Základní dechové cvičení prováděné znalou osobou by myslím měly být zařazeny do tělesné výchovy již od útlého věku, neboť správné dýchání má silný vliv na duševní a tělesnou vitalitu, o tom již dnes není pochyb.
Jednoduchý návod, jak začít s dýcháním dle Wima Hofa, jsem napsala ZDE.
Znáte moudrost tekutinového těla? Více si o VODĚ v nás a praxi TEKUTINOVÉ TĚLO můžete přečíst ZDE 🧡 🙂
Zajímá vás biohacking a zdraví? Pak přejděte SEM 🧡 🙂
Vlasta
Odkazy a zdroje:
Chcete číst další články? Přihlásit se k odběru můžete ZDE.