Bolí vás často bedra, páteř nebo kříž? Míváte mnoho starostí? Chybí vám občas pocit bezpečí? Chcete se propojit se svým tělem a lépe mu naslouchat a také ho hluboce léčit? Pak si o „svalech duše“ Psoas určitě přečtěte.
Svaly Psoas (velké svaly bederní) jsou takovou lahůdkou mezi svaly. Vedle toho, že souvisí s našimi pohyby a středem těla, souvisí také s našimi emocemi, s našim nitrem a s tím, jak se cítíme. Taoisté je proto nazvali „svaly duše“. Souvisí také s našimi pocity bezpečí a ukotvení v životě.
Pokud umíme o tyto svaly jemně, nemanipulativně pečovat, dokážeme si pomáhat v mnoha oblatech – s bolavými bedry, bolavou páteří, tělem i duší.
Svaly Psoas jsou největšími, nejhlubšími svaly v těle a propojují jako jediné svaly trup přímo s končetinami. Probíhají naší pánví a mají vliv i na vnitřní orgány pánve, včetně ženských orgánů a pánevního dna. My západní lidé máme svaly Psoas většinou zkrácené a tuhé …. a to nám nedělávůbec dobře.
Je mnoho oblastí, s kterými jsou velké svaly bederní v těle propojené – ve fyzické rovidně s bederní páteří, postavením pánve, v emoční a energetické rovině s pocity uzemnění a bezpečí. Proto na tom, jak se naše bedra cítí a jak o své svaly Psoas a sebe pečujeme, hodně záleží.
Svaly Psoas přímo ovlivňují oblast beder a zad, protože nastavují automatické postavení naší pánve. Souvisí proto s tím, v jaké kondici máme svá bedra, pánev, bederní páteř i vyšší oblasti páteře. Pokud svaly nejsou v pořádku často nás bolí bedra, někdy kost křížová nebo hrudní či krční páte.
Ze cvičení např. jógy asi znáte, že pánev by zdravě měla být postavena v mírném podsazení. Při cvičení nás na to někdo občas upozorní, jaké je ale vaše běžné (automatické) postavení pánve, když si nedáváte pozor? O to tu totiž hlavně jde.
Pokud nemáte svaly Psoas dostatečně uvolněné, není většinu času vaše pánev v dobrém postavení. A nepomůže vám tu mnoho ani protahování v józe či střečinku. Proč? Protože to cvičíte s Psoasem jen po fyzické stránce. Odolává-li bolest v bedrech terapiím, je potřeba jít na hlubší úroveň a zabývat se tu i o propojení velkých svalů bederních s reflexy a emocemi.
Ač jsou to svaly kosterní (svaly, které ovládáme vůlí), reagují i na podvědomé vlivy a jsou ovlivňovány tím, jak se cítíme, co prožíváme a našimi reflexy. Odtud dostaly také své pojmenování „svaly duše“.
Fyzické protahování svalům Psoas dělá dobře. Pokud je však máme přetížené, žijeme dlouho ve stresu, pouhé fyzické protahování vám už nemusí stačit. Mít bederní svaly v kondici, znamená je mít z celostního pohledu i „šťavnaté“ a uvolněné od nánosů stresu.
Bederní svaly se chovají jako orgán. Přirovnat jejich reakci mohu např. k žaludku. Když nemůžeme v našem životě něco strávit, je to pro nás obtížné, často cítíme, jak se nám svírá žalude. A stejně reagují na stres i svaly Psoas – stahují se a ovlivňují tak neblaze svým stažením postavení pánve a zakládají nám na bolesti beder, páteře, případně i vnitřních orgánů.
Je tedy vhodné svaly Psoas opečovávat i na jiných rovinách než jen na rovině fyzické. Přidat péči v rovině emoční a energetické, kterou nabízí vnímavý přístup jemná praxe „svalů duše“ Psoas a fluidní inteligence. Tato praxe je příjemná, relaxující, uvolňující. Spojuje nás s vnitřním prožíváním a uvolňuje náš střed. Velké svaly bederními tu opečováváme zcela nemanipulativním přístupem.
Stav velkých svalů bederních ovlivňuje i další orgány v těle. Jsou to ledviny, s kterými svaly bezprostředně sousedí. Dále orgány v pánvi včetně ženských orgánů jako vaječníky, děloha. Jak totiž dokážeme svaly Psoas procítit, vnímat a uvolnit, tak dokážeme uvolnit i své břicho uvnitř a nechat z něj odejít stres. Tam, kde nemáme tělo živé, vědomé a propojené, tam neproudí dobře krev, lymfa, energie a tam se nám časem tvoří bloky a později i bolesti a nemoci.
Metodou tekutinové tělo a léčení bederních svalů dokážeme ovlivňovat i dalšího oblasti v těle – např. bránici, hrudní páteř i krk a krční páteř.
Přes „svaly duše“ Psoas můžeme komunikovat se svým tělem. Jsou indikátorem, jak se cítíme a přes jemný přístup a praxi s nimi můžete ovlivňovat i zdraví svého těla.
Mít takový „komunikátor s tělem“ přináší mnoho výhod. Např. na jemnější úrovni můžete cítit, co je pro vaše bedra a záda dobré a co už pro ně naopak není ok. Dříve a lépe tak můžete reagovat na to, co se ve vašich bedrech i ve vás děje.
Já sama běžně na jemné úrovni už cítím, kdy mám toho na sebe (na bedra) více naloženo (potíže se zády často souvisí s tím, kolik tíhy v životě neseme), protože se mi jemně ozvou svaly Psoas a já si uvědomím, že se dostávám do stresu. V takovém případě si bedra rychle opečuji a dám do pořádku (zvládám to už třeba i v tramvaji) a nečekají mě zablokovaná záda jako kdysi před lety.
Bederní svaly nám také ukazují, jak moc se v našem životě cítíme bezpečně. Pocit bezpečí souvisí s naším nitrem a s tím, jak můžeme v hloubi svého těla být uvolněni. Pokud je např. v určitém období našeho života těžké stát na vlastních nohou, svaly středu Psos nám to dají vědět – začnou nám občas např. tuhnou bedra, pobolívat kříž apod.
Umět bederní svaly vnímat a komunikovat s nimi na takto jemné úrovni je dovednost. Naučit se této jemnosti a opečování pomáhá metoda fluidní inteligence a jemné léčení „svalů duše“ Psoas. Účastníci kurzů se mnou pokaždé souhlasí, jak se tímto přístupem snadné se propojit svými bedry, svaly Psoas a jak krásně tato metoda uvolňuje a dělá dobře nejeno našemu středu ale celému tělu a duši.
Více o jemné praxi tekutinové tělo a „svaly duše“ Psoas si můžete přečíst v e-booku zdarma.
Chcete-li se naučit o svá bedra a „svaly duše“ pečovat, podívejte se na mé kurzy a konzultace fluidního těla a Psoas.
Chcete číst další články? Přihlásit se k odběru můžete ZDE.