Jako ženy jsme z přirozenosti zvyklé pečovat o druhé a často zapomínáme na péči o sebe samé. Znáte to? Určitě ano. Téměř každá žena, s kterou se pustím do hlubšího rozhovoru nebo je mou klientkou, to zná. Myslíme na druhé a na sebe až potom. Často o tomto tématu jen mluvíme, skutečné zlepšení však pokulhává. Jak dostat péči o sebe do vlastní praxe tak, aby se v nás hluboce zakotvila? Dobrá otázka je předpokladem dobré odpovědi. Pojďme hledat vaše vlastní odpovědi.
První, čím se nechat vést v péči o sebe bych doporučila radost. Hledejte činnosti či péči, kde cítíte největší potěšení. Radost je totiž náš vnitřní motor, který nám pomáhá jít za něčím dlouhodobě a na cestě vytrvat. Položte si pár otázek: Co mi dělá největší radost a přináší mi to současně největší užitek? Jaké činnosti, rituály, jakou sebepodporu, pohyb, tělesné prožitky, vztahové interakce mám nejraději?
Nemyslete si, že na to přijdete za 5 minut. Poznat to, co mě opravdu nabíjí energií nebývá pro mnohé vůbec snadné. Je-li to váš případ, uchopte téma jako proces či dokonce projekt. Zamýšlejte se dlouhodobě nad tím, jak o sebe nejlépe pečovat a pište si, co zjistíte – do mobilu/notýsku či jako deník, kde zkoušíte různé možnosti a zapisujete si své pocity při různých činnostech. Často nám totiž přinese potěšení a energii něco obyčejného, do čeho bychom to zprvu neřekli.
Abychom mohli opečovat lidi okolo nás, potřebujeme v prví řadě mít sami dost energie a cítit se v pohodě. Je jako s kyslíkovou maskou v letadle, učí nás nejdříve ji nasadit sobě, abychom mohli pomoci druhému. Jak ukotvit tento zvyk ve svém těle? Spojte sílu srdce, rozumu a těla pro to, aby péče o sebe se stala vaší každodenností, vaším pravidelným rituálem.
Právě z každodennosti vyrůstá to, čím se stáváme. Neformuje nás to, co říkáme, formuje nás až to, co děláme. Platí pravidlo: Dnes je ten den, kdy tvořím svou budoucnost.
Je třeba počítat s tím, že naše potřeby se mění a vyvíjejí. Jinou péči o své nitro budete nejspíš volit na podzim a jinou na jaře, kdy se probouzí příroda. Ovlivňovat toto téma bude i jak máte zrovna náročné období.
Máte fofr a hodně stresu? Co vás nabije v takovém čase? Máte malé děti, pečujete o stárnoucí rodiče, hodně dáváte lidem kolem sebe? Pak o sebe potřebujete pečovat o to více!
Máte naopak klidnější období a můžete se věnovat více sami sobě? Co vám dodá energii do zásoby?
Další otázky, které vám pomohou objevit pro sebe ten správný mix, mohou být: Které prostředí vám přináší nejvíce energie? Je to příroda, moře, hory, les nebo jiné? Pokud máte ráda nakupování, jak se po strávení několika hodin v obchodním centru cítíte? Dobije vám to energii? Který koutek u vás doma je vám nejpříjemnější? Máte doma koutek sami pro sebe, svou relaxaci? Jak ho nejlépe vybavit, abyste se v něm dobře cítila?
Ty správné vztahy nás dokáží velmi nabíjet. Všímejte si, které vztahy vás dobíjejí? A které vás naopak vycucávají? Podle toho si své vztahy volte.
U blízkých, kteří vám energii spíše berou, pracujte na vytvoření vlastních hranic. Svou babičku, která potřebuje péči určitě vyslechněte, stanovte si však míru, která bude přínosné pro ní i pro vás. Můžete začít tím, že babičku předem upozorníte, že na ní máte tentokrát hodinku času a pak se potřebujete postarat i sama o sebe. Počítejte, že vašemu okolí se tyto změny nebudou asi zprvu líbit. Hledejte řešení win-win a postavte se zdvořile a pevně za sebe. Zlepšujte svou komunikaci. Když vytrváte, ostatní to dříve či později přijmou. Staňte se pány svých hranic.
Pečujete ráda o svou vnější krásu? Průzkumy ukazují, že muži nejvíce oceňují ženu zářící i z nitra. Být krásná navenek i zevnitř je teprve to pravé. Tvořte svou krásu i díky vnitřnímu úsměvu a vnitřní spokojenosti.
Jaké nejjednodušší a nejdostupnější činnosti vám pozvednou náladu a máte je k dispozici každý den? Jaké činnosti vás dobijí za nejkratší čas?
Možná to bude krátká 5 minutová meditace a dechová technika. Možná krátký 5 minutový podporující hovor s blízkou osobou, která vás podpoří. Nejefektivnější bude ji rovnou říci, o co vám jde: Ahoj. Máš prosím chvíli času na mou podporu? Jsem bez energie, můžeš mě 5 minut podpořit a říci mi něco hezkého? Empatický blízký člověk je k nezaplacení! Najděte si někoho, s kým takovouto podporu můžete vzájemně vyměňovat, utužíte vztahy a velmi tuto službu oceníte na obou stranách.
Pokud chcete péči o sebe opravdu vylepšit, využijte chytré nástroje. Jak už jsem psala zapisujte si přínosy z různých činností do notýsku/mobilu či si pište třeba týdeník (zapisujte si zjištěné přínosy z vaší cesty každý týden).
Tvořte si nápadník činností, které vás nabíjejí a průběžně ho doplňujte. Když jsme unavené a bez energie, je pro náš mozek těžké vymýšlet ještě nové nápady. Často se nám v takovou chvíli do ničeho nechce. A tak můžeme sáhnout po pomocníkovi v podobě nápadníku dobíjejících činností.
Můj nápadník mám v mobilu v aplikaci Evernote, má přes 100 položek a často se mi hodí. Nemusím nic aktuálně vymýšlet a vždy v něm najdu něco, co mě nakopne. Nacházím tam například fajn lidi, na které mám čas jen občas. Bez seznamu, bych si na ně možná zrovna v tuto chvíli nevzpomněla a přitom je to krásná příležitost jim zavolat a popovídat si, co je nového a co skvělého jsme každá/ý zažili a co řešíme nebo si říci o podporu.
Lidé se často rádi inspirují, proto vám prozradím, co byste našli v mém nápadníku radostí. Mě osobně nabije čtení zajímavé knížky, vnitřní úsměv, smát se, masáž, sauna, cvičení se „svaly duše“ Psoas, jóga, improvizační taneční meditace, procházka, užívání si sdílení s příjemným a otevřeným člověkem. Pak tu mám teplou zásaditou (nebo bylinnou) koupel, studenou sprchu – na nastartování energie – skvělá i pro teplomilce (píšu o tom na konci článku zde), spánek či šlofík. V neposlední řadě to jsou různé dechové techniky a taky, když si dám čas, kdy „nic nemusím“.
Často mě nabíjí i opečovat domov. Uklidit věci na svá místa (pořádek vně podporuje pořádek uvnitř), zapálit svíčky, aromalampu, pustit si pěknou hudbu, čichat a naslouchat. Jindy jdu malovat akrylovými barvami nebo tvořím článek (někdy je to porod, někdy mě to nabije).
Právě na psaní si uvědomuji, jak to, co mě nabíjí se mění s mým rozpoložením a jak je důležité si uvědomovat, kdy mě i stejná činnost nabíjí a kdy vybíjí. Zastavit se, věnovat čas svému nitru a vnímat, co zrovna potřebujeme nás přivádí do klidu, přináší nám energii a lepší náladu, učí nás více se znát a rozvíjet dovednost mít se rád i když nejsme zrovna plní energie a máme negativní náladu.
Ráda čtu motivační literaturu. Na dlouhou dobu mě skvěle nabije rozvojový seminář, kde se prolíná rozvoj těla, mysli, srdce i rozvíjení vnitřní síly. V neposlední řadě mě dodávají energii výlety a cestování jen tak bez cestovky.
Někdy jdu ráda ven a dám si meditaci chůze – vnímám každý krok, jak našlapují má chodidla, uvolňuji celé tělo a hledám, jak jít s co nejmenší námahou, nejúsporněji a lehce. Soustředím se na dech do břicha a nadechuji přírodu plnými doušky. Vnímám, jak mě dech oživuje, popř. vydechuji napětí z celého dne ven z těla a vnímám, jak se mé tělo s každým dechem více uvolňuje.
Pak se opět vracím ke svým krokům a jdu co nejplynuleji a pokouším se vnímat každý nášlap. Našlapuji jemně přes patu a odrážím se jemně ze špičky. Vyvíjím co nejméně úsilí. Mám měkká kolena a moje tělo, kroky a dech ve mně jako by plynuly. Můžu také vnímat, jak se mi otáčí pánev zavěšená na páteři a jak to samé dělají o patro výš ramena v protipohybu. Hlavní je, aby vše bylo plynulé a co nejpřirozenější. Jako bych při chůzi tančil/a. Do ničeho tělo netlačte, jen rozvíjejte plynulost a lehkost chůze, kterou jsme kdysi jako děti uměly 😊.
Přeji vám, abyste zvládli posunout péči o svou energii a své niterné potřeby na vyšší level. Na co se zaměříte to poroste! Jděte za tím, co vám dělá radost, je to skvělý vnitřní kompas na cestě k spokojenosti nás i lidí okolo.
Chcete číst další články? Přihlásit se k odběru můžete ZDE.