Vnímáte úzkost (strach) a hledáte cesty, jak s nimi pracovat?

Úzkost a strach patří do základní výbavy každého člověka. Pomáhají nám totiž obstát v situacích ohrožení. S úzkostí i strachem se můžete naučit zacházet, chce to před ními neutíkat, začít je vnímat a pracovat s ními. Zůstávat sami s vleklou úzkostí, silným strachem je to nejhorší, co pro sebe můžete udělat.

Jak je to z úzkostí a strachem?

Pokud cítíte strach většinou o něm víte. Úzkost mívá oproti strachu jednu záludnost. Úzkost bývá často nenápadná. Vůbec si ji nemusíme uvědomovat, natož si přiznat, že bychom s ní měli začít pracovat.

Úzkost potlačují zejména lidé nastavení na výkon, ti, co jsou nastavení na to zvládat vše sami. Kde se to naučili? V dětství – rodiče na ně měli často nepřiměřené nároky, nebraly v úvahu jejich pocity, reálné možnosti dítěte, srovnávaly dítě s někým jiným. Odmítali dítě, když nebylo podle jejich přdstav dost dobré.

Takové zacházení si neseme často celý život. Chceme pak světu dokázat, že jsme dobří, že vše zvládneme. Proč? Abychom byli přijati. Vyvíjíme proto na sebe silný tlak, který se dá však vydržet jen po určitou dobu. Po čase začínáme být nervózní, úzkostní, vyhořelí, vrší se nám nepříjemné pocity na duši i na těle. Tělo se nás snaží zastavit, my však neslyšíme, protože jedeme na autopilota – vzorec, který se nám osvědčil „být výkonný“ovšem je dlouhodobě neudržitelný. – vzorec „musím to zvládnout“ či „musím to zvládnout sám“.  

Co dělá úzkost?

Krátkodobá úzkost vyostří naše smysly a aktivuje energii v těle. To abychom mohli jednat – utéct nebo se pustit do obhajování svých zájmů (známá reakce útěk nebo útok). Takováto krátkodobé nabuzení organismu je v pořádku. Za úzkostí se totiž skrývá strach. Problém nastává, když úzkost pociťujeme často a dlouhodobě a necháváme to být. Tento stav může přejít až do depresí, paniky apod.

Dlouhodobá úzkost

S dlouhodobou úzkostí se vyplatí něco dělat. Pomáhají zejména techniky práce s myslí a relaxace. Dříve se používaly řízené relaxace a autogenní trénink. Jsou však i novější způsoby, které umí jít více do hloubky a pracovat psychosomaticky celostně. Pokud toužíte jít k sobě více do hloubky, doporučuji techniky inspirované Continuum Movementpraxe tekutinového těla a fluidního inteligentního pohybu.

S dlouhodobou úzkostí nebo strachem nezůstávejte sami

Každý by měl mít někoho, s kým by si mohl upřímně promluvit, protože někdy se člověk cítí hrozně sám, ať je sebestatečnější. Právě snaha zvládnout vše sám, přináší hodně utrpení. V dnešní složité době se mnoho lidí poprvé setkává s pocity stísněnosti, úzkosti a strachů a často nevědí, jak s tím naložit. Mají pocity viny, že situaci nezvládají, je jim stydno, říci si o pomoc. Znám to, kdysi jsem se snažila náročné situace zvládat sama a vím kolik utrpení, může člověk cítit. Naštěstí jsem časem pochopila, že stojí za to pomoc vyzkoušet.

Vyhledat pomoc je v určitých situacích projevem odvahy a síly

Když jsem se kdysi vydala hledat v náročné situaci sama pomoc, trvalo mi nějakou dobu, než jsem našla toho správného pomocníka První 2 lidé mi nepomohli – spíš naopak – měla jsem pocit, že mi není pomoci. První osoba mě politovala a o moc víc jsem si neodnesla. Druhá osoba se do mě nedokázala vcítit, vystupovala jako odborník, který ví co mám dělat – nebyla mi průvodcem, neptala se, jak se cítím, co mi pomáhá – měla pro mě jen své rady, které dávala dost přes šablonu. Cítila jsem, že to není ono. A trvalo mi delší dobu, než jsem se zase odhodlala hledat někoho dál.

A byla jsem nesmírně šťastná, když jsem pak našla pomoc někoho, kdo mě vyslechl, ptal se jak se cítím, hledal společně se mnou, co by mi mohlo nejvíce pomoci. Měla jsem krásný pocit, že jsem našla někoho, kdo mi rozumí.

Nechalo to ve mně tak silný pocit, že jsem se po pár letech práce se sebou rozhodla, že chci pomáhat takto i druhým. Od malička mě zajímala lidská duše, jak fungují vztahy a jak můžeme žít lepší život. Teď už mám za sebou průvodcovství tisíců lidí a naplňuje mě to. Vím, že dnešní doba je pro mnoho lidí velmi náročná a hledají pomoc, jako kdysi já. Nabízím v této nelehké době terapii on-line k úzkosti a strachu za nižší cenu – 750 Kč/hod. Pokud budete chtít této nabídky využít, napište mi při přihlášení poznámku „kód úzkost750“ nebo „kód strach750“.

Co při úzkostem pomáhá

Je to možnost si otevřeně popovídat s někým, kdo nás pochopí a nebude odsuzovat. S někým, kdo si získá naši důvěru, dokáže nám být oporou a vnímavým průvodcem. A dále to jsou zejména všímavé metody zaměřené na tělo. Můžete zkusit již zmíněné techniky fluidního pohybu – tekutinového těla. Lekce zdarma zde.

A popíšu vám tu také jednu skvělou techniku z mindfulness (všímavosti).

Technika Všímavost smyslů 5 – 4 – 3 – 2 – 1

Pohodlně se posaďte, položte nebo stůjte. Zavřete oči a dopřejte si 3 hluboké nádechy a hluboké výdechy, uvolněte své tělo a vnímejte, jak dech vámi volně proudí.

Zrak – 5 zastavení: Otevřete své oči a zahleďte se zrakem na nějakou věc, která vás zaujme – obraz, vázička, větvička venku v přírodě a pozorujte detaily pod dobu 5 nádechů a výdechů. Dech volně plyne a vy věc pečlivě zkoumáte – nic jiného vaši pozornost nepoutá. Pak přeneste pozornost na 2. věc a zase se po dobu 5 dechů na ní soustřeďte. Stejně to udělejte s 3., 4. a 5. věcí. Každou věc 5 dechů pozoruji a pak se můj zrak přesune na další věc. Až budete mít hotovo, zavřete oči.

Pokud to cítíte, dejte si nyní 2 hluboké nádechy a výdechy, můžete tak učinit před každým novým smyslem.

Hmat – 4 zastavení: Uvolněte se a se zavřenýma očima vnímejte dotek těla se židlí, podložkou nebo kontakt chodidel se zemí. Pozorujte dotek 5 nádechů a výdechů. Nyní si najděte další hmatový vjem – např. vnímání dechu, jak vstupuje a vystupuje z nosních dírek, dotek jazyku v ústech, vnímání doteku rtů (dotek mezi horním a dolním rtem), vnímání hodinek na ruce.

Sluch – 3 zastavení: Se zavřenýma očima se zaposlouchejte do nějakého zvuku a na 5 dechů mu věnujte všechnu svou pozornost. Po té se zaměřte na jiný zvuk a zase ho pozorujte. Celkově takto vystřídejte 3 zvuky.

Čich – 2 zastavení: Uvolněte se a vnímejte po dobu 5 dechů, co cítíte nosem. Po té zkuste najít jiný čichový vjem a věnujte mu stejný čas. Celkově se věnujte 2 čichovým vjemům.

Chuť – 1 zastavení: Se zavřenýma očima prozkoumejte, jakou chuť cítíte v ústech.

Sérii můžete ukončit 2 – 3 hlubokými nádechy a výdechy.

Nyní si položte otázky:

  • Jaké to bylo?
  • Jak se teď cítím?
  • Změnily se nějak mé pocity?

Techniky všímavosti a uvolnění potřebujeme všichni. Pomáhají nám se zastavit, zklidnit mysl, zmírnit kolotoč myšlenek. Umět zklidnit mysl je dovednost. Nemůžete počítat, že vám to bude fungovat hned a napoprvé ve chvíli, když nám není úplně hej.

Nejlepší výsledky přináší, když se svou myslí pracujeme pravidelně. Pak se o techniky, které praktikujeme v období nehej můžeme více opřít nebo se do horšího období ani nedostat.

Je-li nehej, čím dřív začnete, tím lépe a pak potřebujete jen vytrvat. Jak je cvičení účinné můžeme posoudit až pod cca 21 dnech každodenní praxe. Základem je tedy praktikovat. Výše zmíněné cvičení klidně 3-5 x denně. A když máme náročné období třeba i 10x denně.

Napadá mě tu citát Alberta Einsteina „Nikde neleží pravda na povrchu.“

Přeji vám sílu a vytrvalost na cestě k lepším pocitům.

Chcete-li odebírat mé články, můžete se zaregistrovat tady.

S láskou

Vlasta

Vlasta Lisková
Jsem průvodkyně změnou. Učím lidi pracovat s jejich myslí, emocemi a tělem, aby si s nimi lépe rozuměli.

Chcete číst další články?  Přihlásit se k odběru můžete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů