Workshop

Zdravá bedra - svaly Psoas - svaly středu,
"svaly duše" a bezpečí

Psoas pomáhá rozproudit energii mezi zemí, bedry, ledvinami a srdcem. To nás hluboce uzdravuje, napojuje na moudrost těla a pomáhá léčit bedra a pánevní oblast i komunikovat s naší duší.

Proč by nás měly zajímat naše bederní svaly

(Psoas major)?

Velký bederní sval (Psoas major) je největším svalem našeho těla a jediným, který propojuje trup s dolními končetinami. Ovlivňuje zdravé fungování celé pánevní oblasti včetně beder. Je svalem uloženým nejhlouběji v těle, je spojen s bránicí a obklopen orgány pánve, propojen s ledvinami. Často bývá zkrácen a jeho uložení, velikost a pružnost ovlivňují naše zdraví i hluboké cítění a vnímání. Psoas je propojen s mnoha svaly v těle a souvisí s hlubokými pocity a nastavením celé naší hloubky osobnosti – je propojen s naším vnímáním, myšlením, emocemi, výchovou v rodině – se vším co nás „tvoří“.

Tělo, emoce, myšlení a prožívání jsou silně propojené a přes svaly Psoas se můžete dostat hluboko k sobě.

Na semináři půjdeme cestou vědomé pozornosti, která je klíčem k léčení této oblasti a objevování hloubky našeho těla, vnitřního světa a vnitřní spokojenosti a radosti. Půjdeme i cestou pochopení a respektu k tomu, jak naše tělo funguje a je s námi propojené. Budeme se snažit zkontaktovat sami se sebou a otvírat moudrosti našeho těla.

Cílem semináře, kde jemná cvičení Psoas učím,  je objevování a prožitek v těle, které pomáhají ozdravovat, otvírat se vnitřní kráse, hloubce, energii a naplnění. Cílem je ukázat si i možnost, jak hluboce ozdravovat naše bolavá bedra, bederní páteř a ledviny. Rozvíjení prožitku v Psoasu ovlivňuje i prožívání našeho potěšení a rozvíjí náš orgasmický potenciál.

Seminář je vhodný pro všechny, kdo se zajímají o něco nového, jsou otevřeni vlastním prožitkům, novým úhlům pohledu, zajímá je celostním přístup a zejména pro ty, kdo chtějí pozitivně ovlivnit celý svůj život.

Workshop je určen pro muže a ženy, kteří chtějí:

 • rozvíjet své uvolnění, vnitřní vnímání,
 • objevovat svou chuť, citlivost a pozornost,
 • rozvíjet své intimní potěšení a orgasmické možnosti,
 • uzdravovat přetížená, bolavá bedra a bederní páteř,
 • ozdravovat ledviny,
 • napojovat se na bezpečí ve fyzickém těle – psoas je o bezpečí,
 • ozdravovat pánevní dno (90 % problémů je ve spojitosti s Psoas) a ženy i ženské orgány.

Proč je Psoas branou do našeho nitra?

Psoas major je velmi emocionálním svalem, neboť svou hloubkou v těle je vázán na pocity bezpečí. Jak si odpovíte na otázku: „Jak moc se v životě cítím bezpečně?“  Máte-li psoas tuhý, suchý a zkrácený, bezpečí vám v životě bude někde hluboko chybět, máte-li naopak psoas pružný, šťavnatý, vyživený a živý, budete se mít kde napojit na bezpečí hluboko fyzicky ve svém těle.

Bedra jsou ukazatel, jak se cítíme v životě bezpečně, jak se dokážeme uzemnit a propojit uzemnění až nahoru k našemu srdci. Psoas major se dotýká mnoha orgánů a úzce s nimi souvisí – hlavně to jsou ledviny (ty jsou o základní energii a o vztazích), bránice, páteř, také srdce a pánevní dno. Vzdáleně je propojen i se svaly krku.

Psoas je spojen s  instinkty (jež jsou o bezpečí), je svalem, který nemůžeme vždy ovládat vůlí. Je spojen s reflexy a vyživovat ho můžeme relaxací a pozorností, dalo by se říci naším životním stylem. Souvisí tedy s naším celkovým vyladěním organismu po většinu času. Trávíte  život spíše ve spěchu, stresu nebo více v klidu a plynutí? Vaše tělo může být jen v jednom z těchto dvou módů – bud jste v poli stresových hormonů (nadledvinky, hormon strachu – adrenalin) nebo naopak jste v poli uvolnění a  klidu (a vyplavují se vám hormony radosti)

Velký sval bederní můžeme vyživovat pozorností, relaxací, uzemněním, pomalým pohybem, kdy dokážeme být do sebe hluboce napojeni a vnímat detaily.

Co říkají o workshopu mí klienti?

Chci srdečně poděkovat Vlastě za kurz "PSOAS" - byl pro mně velmi užitečný a přínosný! Myslela jsem, že na toto téma už všechno znám. 15 let zpátky jsem spadla na snowboardu a měla moc bolavé trauma v oblasti bederky a kříže. Vyzkoušela jsem všechno možné pro zlepšení stavu zad: jóga i manuálně terapie, léčitelé, kineziologie, osteopatie, masáže atd. A vím, že nejlepší pomoc pro naše tělo je to, co můžeme pro sebe udělat sami (nikdo nám nevleze pod kůže a neprocítí nás zevnitř). Ale musíme to dělat správně! Každá metoda působí individuálně. Vlasta dokázala prozkoumat, jak obrovský vliv mají na náš stav velké svaly bederní-svaly Psoas na všech úrovních - fyzické, psychické a energetické. Předává všechno, co tomuto kouzelnému svalu prospívá. Působí to jako zpětná vazba těla a zlepšuje stav celého bytí. Cítím za kurzem velkou praxi a zkušenost lektorky. Klobouk dolů!"
S vděčnosti Elina Beltyukova
„Kurz Zdravá bedra – sval Psoas mi byl jakoby vypsán na míru. Mám dvě malé holčičky, které jsem poctivě odnosila v nosítku na břiše, a každodenní péče o ně se odrazila i na mých bedrech, která mě bolí prakticky neustále. Navíc dráha ledvin je dlouhodobě mým slabým místem. Den strávený s Vlastou, Petrou a dalšími ženami byl pro mě krásným zážitkem. Cvičení bylo překvapivě jemné. Na první pohled by se zdálo, že jsme ani necvičily, ale ve skutečnosti nám Vlasta pomohla se krásně zrelaxovat, napojit se na svoje tělo a pocity při jemném pohybu doprovázeném hlasem byly opravdu slastné. Velmi užitečné je i sdílení s ostatními účastníky. A výsledky se dostavily – další den mě bedra vůbec nebolela, byla krásně uvolněná. Už se těším, jak se projeví pravidelné cvičení na mém každodenním životě!“
Martina Nentvichováredaktorka na rodičovské dovolené
„O svalu Psoas jsem nic nevěděla, i proto mě zaujal kurz Zdravá bedra – sval Psoas. Bedra mě někdy bolí, a tak jsem chtěla vyzkoušet nový přístup. Kurz mě přímo nadchnul! Jemné, hluboké cvičení, naciťující se do hloubky těla i mysli. Krásné pocity napojení na radost uvnitř mě a to, co dělá mému tělu dobře. Moc jsem si to užila a dověděla se spoustu nových informací a cenných souvislostí. Bedra teď cítím krásně uvolněná a umím si cvičení přenést do běžných dnů, to považuji za důležité. Vlastu mohu jen doporučit, umí naslouchat lidem, tělu a naladí vás svým přístupem na tu správnou cestu. Děkuji.“
Lenka JahodováPlzeň
Sval Psoas mě zaujal jako komunikátor s naší hloubkou. Cvičení mě pomohlo se vnořit do vnitřního světa, vnímat samu sebe a co mi dělá hluboko uvnitř dobře. Ukázala se mi další možnost, jak se s tělem propojit a naslouchat mu. Jemně jsem pustila hlavu a vplula do tělesného pocitu flow. K cvičení se ráda vracím i doma, přidala jsem si ho do svého repertoáru. Je to nenáročný způsob, jak po náročném dnu opět získat propojení se sebou, svým prostorem a klidem. Vlasto díky, představila si mi, jak jemně objevovat, kde v těle máme ukrytý klid a také radost.
Andrea Dvorskákoučka
Byla jsem velmi překvapená, jak mě jemné cvičení s Psoasem dokáže rychle dostat do hloubky. Na začátku se mi při cvičení některá místa trochu blokovaly i bolely, ale postupně se rozpouštěly na mnohem lepší uvolnění než znám. Je pro mě zajímavé sledovat, jaká je v jemnosti síla. Co jsem dříve nerozcvičila běžným cvičením, jemným cvičením s Psoasem se mi daří rozpouštět. Jsem moc ráda, že jsem se k jemnému cvičení s Vlastou dostala.
Kateřina S.právnička na mateřské

Jak workshop probíhá?

 • úvodní seznámení ve fyzickém těle,
 • teorie o Psoasu a praktické objevování naší vnitřní hloubky,
 • uvolňování velkého bederního svalu a beder, propojení s ledvinami,
 • naciťování, vyživování a ozdravování beder, bederní páteře,
 • navnímávání, vyživování a ozdravování ledvin a jejich energie,
 • propojování psoasu s různými částmi těla,
 • naslouchání a komunikace s hloubkou a bezpečím v nás,
 • otvírání energie ze středu těla,
 • očekávejte odpočinek, velmi jemné cvičení, napojení na sebe sama,
 • sdílení a diskuse.

Poznámka: Psoas je důležité vnímat a vyživovat ne izolovaně, ale v propojení s dalšími oblastmi těla, aby se vám bedra propojily s ostatními hlubokými svalovými systémy těla. 

S sebou: Pohodlné oblečení ve vrstvách (aby vám bylo teplo, určitě mikinu i v létě), ponožky. K dispozici jsou podložky a deky, k občerstvení voda, čaj a káva.

Kdy je vhodné jít na workshop

Zdravá bedra – svaly Psoas?

 • pro udržení dobrého zdraví
 • při bolestech v zádech
 • máte-li ztuhlá, bolavá bedra, potíže s bederní páteří
 • potíže s pánevním dnem, inkontinencí
 • potíže s ženskými orgány
 • pocity nejistoty, strachy, úzkosti, pocity ohrožení
 • emoční rozkolísanost
 • pocity přetížení, vyhoření, potřebu doplnit bezpečí

Kontraindikace:

infekční a horečnaté onemocnění / akutní záněty / akutní bolesti břicha / akutní bolesti v páteři

Chcete se cvičení s Psoasem naučit?

Vykročte vstříc chvíli, kdy budete cítit uvolněná zdravá bedra a budete umět naslouchat svému tělu

Workshop

Zdravá bedra - sval Psoas "sval duše" a bezpečí

1300 Kč

15. 3. 2020

Praha   10:00 - 17:30

přestávka 1hod na oběd

v malé skupince do 10 osob

Individuál

Konzultace se cvičením svalů Psoas

1500 Kč

Termín: dle dohody

120 min