Šankhaprakšalána – jogínská očista
Ve střevech je naše zdraví
Naše střeva jsou klíčová pro celé naše zdraví. Své tělo si neustále otravujeme zbytky stravy, které zůstávají v našich střevech po velmi dlouhou dobu. Je to velké množství zbytků - často 2 až 4 kg. Těmito zbytky ve střevě své tělo intoxikujeme. Děje se tak i v případě, když máme pocit dobrého trávení a netrpíme na zácpy.
Jednou z nejlepších možností, jak pročistit svá střeva a tím celé tělo, je šankhaprakšalána.
Co mi to přinese
Další den po Šankhaprakšálaně, má člověk pocit lehkosti a volného břicha. Jakobyste byli po příjemné koupeli, dýchala celá vaše kůže a mohli jste létat. Peristaltika střeva díky uvolnění nánosů funguje mnohonásobně lépe. Spousta lidí vypráví o odeznění mnoha bolestí.
Tuto praktiku doporučuji každému, kdo chce být zdravější než je nebo si zdraví zachovat. Ideální je ji praktikovat 2x ročně (jarní a podzimní detoxikace) nebo alespoň 1x za rok. Jogíni říkají: "Čistá střeva jsou základ zdraví, předpokladem vitality a dlouhověkosti".
Detoxikace střev a orgánů
Jedná se o velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty celého trávicího traktu pomocí pití slané vody. Jde o ideální metodu, všem dostupnou, která kromě toho, že důkladně čistí střeva, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klystýr ani jiné postupy.
Šankhaprakšalána čistí a tonizuje i vnitřní orgány jako játra, žlučník, slinivku a slezinu i další.
Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje očista žádné větší nesnáze a je doporučována prakticky všem. Některé kontraindikace jsou uvedeny dále.

Důležité upozornění!
Pokud jste „začátečník“ v oblasti detoxikace a nemáte s touto metodou žádné zkušenosti nebo se cítíte jakkoli nejistí, jednoznačně podstupte tento druh očisty nejprve pod vedením zkušeného specialisty na detoxikaci.
Jak procedura probíhá?
Provádí se zásadně ráno a nalačno. Počítejte s tím, že celá očista trvá déle než 1,5 hodiny, ideální je udělat si ji, když máte volný den. Tento ani příští den neprovádějte žádné násilné cviky a v den očisty je třeba mít klid a být celý den v teple. Den předem si dejte jen lehčí bezmasou večeři.
Ráno v den očisty je důležité tělo nejdříve dobře zavodnit - vypijte 1 až 1,5 l vody (normální vody bez přidání soli) a nechte vstřebat (cca 30 min). Je to prevence proti pocitu žízně po proceduře. (Část vody z vašeho organismu se následkem požití slané vody dostane osmózou do trávicí trubice a vyloučím ,tím se organizmus při odvodu škodlivin částečně dehydruje. To je přirozenou součástí pročišťovacího procesu. Po této proceduře je tedy normální pociťovat žízeň. Před prvním jídlem navíc není možné pít žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifonový efekt nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu.
Před procedurou si připravíme 1,5 l silnějšího heřmánkového čaje ze čtyř sáčků zalitých vařící vodou, který nám zatím akorát vychladne, abychom jej mohli vypít na závěr procedury. Současně si dáme vařit bílou rýži (vaříme ve vodě, nesmí se vařit v mléce!), kterou rozvaříme na kaši a rozpustíme do ní v konečné fázi varu cca 4 dkg stolního másla. Pokud necháte dojít rýži pod pokličkou na teplé, ale vypnuté plotýnce, tak bude akorát správně teplá k jídlu na čas, kdy ji budete potřebovat po střevní očistě.
Při proceduře pijete sklenice teplé slané vody a cvičíte 4 cviky. Potřebujete být v blízkosti WC. V určitou chvíli (cca po 6. sklenici či více) střídáte pití slané vody - cvičení - záchod, dokud z vás nevychází čistá voda. - Podrobný postup procedury popisuji dále.
Po proceduře si odpočinete a sníte připravenou kaši z bílé rýže (ne přírodní) s rozpuštěným máslem, aby se zastavil odvod vody z těla (tzn. probíhající sifon).

Upozornění
Dále uvedené dávkování soli zajistí velmi rychlý průběh očisty, což je ideální. Nicméně u někoho mohou tyto vysoké dávky soli vyvolat zvraceni, bolest hlavy, celkovou slabost a další příznaky, které jsou sice nepříjemné, ale zpravidla brzy odezní.
Pro první provedení očisty tedy dávkujte sůl raději opatrněji, doporučuji vyzkoušet zhruba poloviční dávku soli (zarovnanou lžíci soli). Při dalších očistách již můžete postupovat dle vlastních zkušeností a možností.
Pro koho je šankhaprakšalána nevhodná?
Pokud máte problémy se žaludečními vředy nebo chorobami trávicího traktu, fyzicky se cítíte oslabení, nebo trpíte hypertenzí resp. onemocněním srdce, jater nebo ledvin, střevní sprcha tohoto typu nebude pro vás pravděpodobně vhodná. Poraďte se o její vhodnosti s vaším lékařem.
Cviky k šankhaprašaláně
Cvičí se 4 cviky. Každý ze čtyř cviků při proceduře má svůj účel: První cvik – Tadasana s úklonou – otevírá vrátník a umožňuje posunout se vodě do dvanáctníku a tenkého střeva. Druhý cvik – Kati čakrásana s torzí – umožňuje postup vody v tenkém střevě. Třetí cvik – Tirjak bhudžangásana – umožní vodě posouvat se dále ve střevě. Nakonec čtvrtý cvik připomínající chůzi vrány pomáhá pohybu vody v tlustém střevě a odchodu vody ven z těla konečníkem.
1. cvik Tadásana s úklonou
Mírný stoj rozkročný, prsty rukou jsou propletené, dlaně otočené nahoru. Narovnejte záda, dýchejte normálně. Aniž byste otočili hrudník, ukloňte se nejdříve doleva, znovu se vzpřimte a hned se ukloňte na druhou stranu.
Tento cvik opakujte 4 x, to je 8 úklonů celkem střídavě vlevo a vpravo, což potrvá CELKOVĚ asi 10 sekund.
Otevírá vrátník a tím umožní vodě posunout se do dvanáctníku a tenkého střeva.

2. cvik Kati čakrásana s torzí
Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě. Mírný stoj rozkročný, upažte a pokrčte levou až se ukazovák a palec dotknou pravé klíční kosti. Pak proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu: díváte se na konce prstů. Nezastavujte se, ale vraťte se hned do výchozího postavení a pak proveďte pohybu na opačnou stranu.
Tento cvik opakujte 4 x, tj. 8 pohybů celkem střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 sekund.
3. cvik Tirjak bhudžangásana
V tenkém střevě vyvoláme postup vody dalším cvikem. Proveďte variantu kobry podle obrázku. Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna tudíž zůstávají nad podložkou. Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30 cm (důležité). Když zaujmete tuto polohu, otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu). Nezastavujte se, vraťte se hned do výchozího postavení a zopakujte na druhé straně.
Tento cvik opakujte 4 x, tj. 8 otočení celkově střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání: 10 – 15 sekund.
4. cvik Tirjak bhudžangásana
Nakonec čtvrtý cvik připomínající chůzi vrány pomáhá pohybu vody v tlustém střevě a odchodu vody ven z těla konečníkem. Problém budou mít osoby, které mají potíže s koleny nebo s meniskem. Ty mohou použít variantu B.
Varianta A: Výchozí postavení: dřep, chodidla vzdálena asi 30 cm, paty rovnoběžně pod stehny, ruce jsou položeny na kolenou vzdálených od sebe asi 50 cm. Otočte trup vpravo a klekněte si na pravé koleno, před levé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé koleno k levé straně do kleku a levé koleno k pravé straně, tak aby jedna noha klečela a druhá noha stlačovala břicho (nikoli žebra), a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzi trupu a stlačovali břicho. Zatímco v předchozích cvičeních nezáleželo, mnoho na tom, zda začnete na levou nebo na pravou stranu – pro toto cvičení je vhodnější stlačit nejdříve pravou stranu břicha (levé koleno klečí), a tím mačkat především vzestupný tračník.
I tento cvik se provádí 4 x, tj. 8 pohybů celkově střídavě vlevo a vpravo. Celková doba trvání: 15 sekund.
Varianta B: Jestliže čtvrtý cvik není proveditelný, můžete dosáhnout podobného výsledku pomocí varianty. Tento pohyb je odvozen z ardhamatsjéndrásany. Podívejte se pozorně na obrázek všimněte si, že noha je prostě umístěna u vnitřní strany stehna a nikoliv na vnější jako je tomu v přípravné poloze pro ardhamatsjéndrásanu. Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mírně nakloněn vzad. Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře a k přitlačovaní stehna proti podbřišku. Na rozdíl od ardhamatsjéndrásany toto cvičení má stlačovat pouze podbřišek, a proto se skrčená noha nesmí dotýkat žeber.
I tento cvik opakujte 4 x, tj. 8 otočení celkem střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání: 15 sekund.
Celý POSTUP šankhaprakšalány
- Ráno jsme vypili 1 až 1,5 litru čisté vody (ne slané) a nechali vstřebat do organismu. Máme připravený heřmánkový čaj a bílou (tedy ne přírodní) rýži s máslem.
- Připravíme si cca 2 litry jemně osolené teplé vody (na toto množství stačí 1 vrchovatá polévková lžíce soli, ale řiďte se svou chutí). Teplota vody je ideální jako teplota těla tj. cca 37 stupňů. Slaná chuť vody by měla připomínat polévku a neměla by vás dráždit.
- Vypijte první sklenici teplé slané vody a ihned začněte se sérií čtyř cviků. Každý cvik zacvičte v svižnějším tempu 4 až 6-krát na obě strany.
- Po docvičení vypijte další sklenici a opět zacvičte sérii čtyř cviků. Po docvičení vypijte třetí pohár a za tím opět cviky atd. Zůstaňte v blízkosti WC. Takto pokračujte střídavě pití – cviky, dokud se vám nebude chtít na WC.
- První pocit na stolici přijde někde od 6. poháru a více v závislosti na stupni znečištění. Pokud by nedošlo k pocitu na vyprázdnění ani po 10. sklenici, přestaňte na chvíli pít vodu a pouze cvičte. Můžete zkusit zaujmout na chvíli polohu svíčky (Sarvangasana), nebo si zkusit krouživými pohyby promasírovat nakrémovaným prstem konečník (uvolní se tak svěrače a proces se lépe spustí). Jakmile dojde k vyprazdňování, střídejte pití – cviky - toaleta.
- Během celé šankaprakšalány byste měli vypít okolo 10 až 15 sklenic slané vody.
- Ideální je místo toaletního papíru použít na očistu konečníku vodu – pokud máte bidet nebo sprchu v záchodě – zamezí se tím podráždění konečníku slanou vodou. Vhodné můžou být i vlhčené hygienické ubrousky. Ideálně si mažte konečník po každém použití WC olivovým či kokosovým olejem.
- První stolice se nebude lišit od běžné – odstraníte “zátku” z střev. Další už by měliymít převážně vodnatou konzistenci, a postupně se stolice změní na vodu. Pijte vodu a cvičte dál cviky, dokud z vás nevychází vizuálně čirá voda – tehdy jste dosáhli vyčištění trávicího traktu a střev a můžete s pitím a cvičením přestat.
- Tradiční jogíni dělají po šankaprakšaláně ještě Vamanadhauti .Technika vamanadhauti je volitelnou součástí celé očisty. Pokud ji chcete absolvovat, provádí se po poslední sérii vypití sklenice se slanou vodou, cvičení a vyprázdnění. Uděláte ji tak, že vypijete 3 sklenice vody (bez soli) a podráždíme kořen jazyka prsty a tím vyvoláme reflex zvracení. Díky tomuto kroku dojde k úplnému dočištění žaludku. Také se tím přeruší cirkulace vody ve střevech (přeruší se sifon). Bez Vamanadhauti se se zastaví průtok vody střevy následovně...
- Bezprostředně po docvičení si na půl hodinu odpočiňte – budete z procedury pravděpodobně méně či více unavení. Během této doby NIC NEPIJTE! ... i kdybyste cítili žízeň. Potřebujete zastatit průtok vody ve střevech (zastavit probíhající sifon). Průtok vody se zastaví tak, že jste v klidu, nic nepijete a po 1/2 až 1 hodině sníte první jídlo. To je velmi důležité - viz dále.
Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny:
První jídlo
Jíst nejdříve 1/2 hodiny po skončení aNEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Je VÝSLOVNĚ ZAKÁZÁNO nechat trávicí trubici prázdnou déle než 1 hodinu!
Pokud se do hodiny nenajíte, hrozí zdravotní riziko v případě, kdy střevo je již natráveno a některé jeho části jsou natolik poškozeny, že by mohlo dojít k srůstům. Mimo to se také do střeva vyplaví značné množství žlučových kyselin, které by dále zbytečně poškozovaly střevní stěnu.
- Prvním jídlem je připravená kaše z bílé rýže s máslem
- Po prvním jídle můžete začít pít. Přijde vám vhod připravený heřmánkový čaj. Po šankhaprakšaláně vypijte postupně do večera min 1,5 litru tekutin.
- Druhým jídlem může být opět vařená rýže nebo rýžová kaše se zeleninou, červenou čočkou a trochou másla nebo kvalitního oleje. Svačina mohou být uvařené ovesné vločky. Večeře může být již klasické vařené jídlo, ale netučné a bezmasé (ideálně čočka, brambory, nebo těstoviny s tvrdým sýrem).
- Počkejte min 24 hodin s kávou, alkoholem, kyselými mléčnými výrobky, mlékem, čerstvou zeleninou, ovocem, masem.
- Střevní sprcha má kromě proplachovacího účinku a odstranění parazitů ještě jeden vedlejší efekt – jemné narušení střevní flóry, kterou jste měli vybudovanou. I když obnova střevní flóry je ve zdravém střevě při dodržení ndoporučené stravy rychlá, urychlíte ji braním probiotik pár dní po očistě.

Pokud neprobíhá procedura, jak má ...
Voda neodchází z těla
Můžete mít pocity plnosti. Pokud po cca 10. sklenici voda neodchází z těla jen cvičte.
Voda nepostupuje do střev a konečníku – toto může mít příčinu v mnoha věcech – od fyzického bloku (zácpa, nadměrná plynatost ve střevech) až po psychický. Řešením je zmiňovaná svíčka, uvolnění napětí v břišní dutině (zejména během cvičení) a celkové psychické uvolnění. Zkusit můžete i masáž břicha ve směru hodinových ručiček a posunout tak obsah střev směrem ven. Nejhorší, co se vám může stát je, že vypijete velké množství vody a ta se vám z větší části vstřebá do těla místo toho, aby se posunula do střev. Je to podobné, jako byste vypili množství polévky (ta je častokrát i slanější než voda na šankaprakšalánu). S tím byste asi problém neměli, že?
Pokud byste se přece obávali tolika množství vypité slané vody, vyvolejte zvracení podrážděním kořene jazyka a vodu dostanete ven z těla.
Nedokážete vypít dostatečné množství vody kvůli chuti. Pokud máte problém se slanou chutí vody, ještě si ji zřeďte, ale v šankaprakšaláně nepřestávejte. Zkušení jogíni sůl častokrát neřeší vůbec.
Pocit nadutosti až nevolnosti – znamená to, že svěrač dvanáctníku se neotvírá tak, jak by měl a voda nepostupuje do střev. Tehdy zacvičte první a druhý cvik uvolněně ale důkladně několikrát. Pomoci může i na chvíli si dřepnou (jakoby jste si ulevovaly v přírodě …).
Po šankaprakšaláne se může objevit negativní doprovodné známky detoxikace: bolesti hlavy, potřeba zvracet … Intenzivnější mohou být zejména po prvním zážitku, případně při velkém zanesení organismu. Čím déle a pravidelněji budete očistu střev absolvovat, tím menší intenzitu budou mít, případně se neobjeví vůbec.
Jak postupovat?
Následuje schéma celého průběhu pročišťování, vyjma pohybů nutných k zajištění průchodu vody trávicí trubicí, které budou uvedeny a popsány dále.
Vypijte sklenici teplé slané vody (o teplotě polévky připravené k jídlu)
Ihned potom předepsané cviky
Vypijte další sklenici vody a proveďte sérii cviků
Střídavě pijte vodu a provádějte cvičení. Na rozdíl od vamanadhautí, kdy se voda hromadí v žaludku (což vyvolává nauseu – pocit na zvracení), během šankhaprakšálany voda přechází ihned do trávící trubice, aniž by způsobovala zvedání žaludku. Pokračujte střídavě v pití a cvičení, dokud nevypijete celkem šest sklenic. Pak je třeba jít na stolici. K prvnímu vyprázdnění dojde téměř okamžitě. Po normálních výkalech, tvarovaných, následuje stolice měkčí a potom tekutá (nažloutlá).
Když k vyprázdnění nedojde ihned, nebo nejpozději do pěti minut, znovu provádějte cviky, tentokrát bez pití vody, pak se vraťte na WC. Jestliže by se vyjímečně ani potom nedostavil výsledek, je třeba navodit vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 1 litru zavedeného obvyklými prostředky (klystýr, irigátor). Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky), jakmile vyjde první stolice a ,,sifon“ není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky.
Rada: pokaždé, když jdete na WC a použijete toaletní papír, vymyjte si konečník vlažnou vodou, osušte ho a případně ho natřete olivovým (nebo jiným) olejem, abyste předešli podráždění způsobenému solí. U některých ,,citlivých“ jedinců může toto podráždění vyvolat nepříjemné pocity, kterým však lze snadno zabránit. Po první stolici je třeba znovu vypít sklenici teplé slané vody, provést cviky, pak jít na WC, kde pokaždé dojde k vyprázdnění.
Dále střídavě provádějte: pití – cviky – WC, dokud voda nevychází tak čistá, jako byla na počátku. Podle stupně nánosu v tračníku to odpovídá vypití 10 až 14 sklenic, zřídka více. Jestliže jste spokojen s výsledkem, to jest voda je podle vás dostatečně čistá, můžete:
buď přestat, v tomto případě půjdete v následující hodině ještě několikrát na toaletu – to je jediná nevýhoda
nebo vypít tři sklenice vlažné NESLANÉ VODY a provést vamanadhauti. To přeruší sifon a zcela vyprázdní žaludek. Jogíni tradičně provádějí vždy po šankhaprakšálaně vamanadhautí.
Příčiny neúspěchu
Jestliže po vypití například čtyř sklenic cítíte, že obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice, což vyvolává pocit přeplnění až nevolnosti, znamená to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Ještě není všechno ztraceno: zopakujte dvakrát nebo třikrát sérii cviků bez pití vody. Vymizení pocitu nevolnosti znamená, že průchod je otevřen. Jakmile se sifon vytvoří, můžete už bez problémů pokračovat v postupu. Může se však stát, že u některých osob plynová bublina vzniklá kvašením zabrání vytvoření sifonu. V tomto případě stačí rukama stlačit břicho nebo provézt sarvangásanu jako doplněk ke čtyřem dále popsaným cvikům. V nejnepříznivějším případě, to jest, že by voda vůbec nevyšla z žaludku, jsou možná dvě řešení:
provést vamanadhautí, to je vyprázdnit žaludek tím, že podráždíme kořen jazyka třemi prsty ruky a vyvoláme reflex zvracení
nedělat nic…, voda sama vyjde ve formě moči
Po cvičení je potřeba si odpočinout a vyhnout se podchlazení.
První jídlo
Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny!
Jíst nejdříve půl hodiny po skončení a NEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Je VÝSLOVNĚ ZAKÁZÁNO nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu.
Pokud se do hodiny nenajíte, hrozí zdravotní riziko v případě, kdy střevo je již natráveno a některé jeho části jsou natolik poškozeny, že by mohlo dojít k srůstům. Mimo to se také do střeva vyplaví značné množství žlučových kyselin, které by dále zbytečně poškozovaly střevní stěnu.
První jídlo má obsahovat
BÍLOU rýži (tedy ne rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě až rozvařenou. Vařená rýže se má v ústech rozplývat a může se trochu osolit. Ze zkušenosti solení nedoporučujeme, zvyšuje pocit žízně. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíte sníst alespoň 4 dkg másla. Můžete je bud‘ nechat rozpustit na rýži, anebo sníst po lžičkách. Po jídle sníme a mírně zapijeme ještě dvě kapsle Lactobacilus Acidophilus. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, které brání přemnožení nevhodných patogenních bakterií, především kvasinek a obnovíme tak přirozenou střevní mikroflóru. Není to bezpodmínečně nutné, mikroflóra se obnoví i bez jejich aplikace, ale je to vhodnější a ulehčí to start organizmu.
Důležité
Rýže se nesmí vařit v mléce! 24 hodin po šankhprakšálaně není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt. Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje (je to jeden z důvodů, proč je zakázán jogurt), ovoce a syrová zelenina. Osobně mám vyzkoušeno, že nejlepší je první den jíst pouze bílou rýži s máslem.Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrného množství masa.
Nápoje
Následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice, proto po této očistě je normální pociťovat velkou žízeň.
Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu.
Naopak po prvním jídle, nejlépe tak po 30 ti minutách, můžete pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez nebo jen s malým obsahem kysličníku uhličitého. Není snad třeba ani dodávat, že alkohol, který neradím ani v běžném životě, je během 24 hodin, které následují po očistě přísně zakázán.
Na závěr
Nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.
Šankaprakšalána se má provádět nejméně dvakrát za rok. Průměrná frekvence bude čtyřikrát do roka při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou očistu provádět jedenkrát za měsíc. Dhíréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Šankaprakšalána opravdu není nepříjemná, i když znám příjemnější formu zábavy. Nenechme se ovlivňovat popisem, nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Lidé trpící zácpou mohou provádět šankhaprakšálanu každý týden, ale s menším množstvím slané vody. V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva, kdy se neroztahuje stěna tračníku.
Blahodárné účinky šankaprakšalány
Prvořadý účinek se týká vylučování, kdy dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno.
Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, protože téměř každý den chodí na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených kalech třeba pecku spolknutou před několika měsíci! Co k tomu dodat? Většinou lidé žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhu měsíců, a natož pak roků. Je neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů! Pro ilustraci zajímavé fotografiie…
Jak se Vám to líbilo? Ještě nevěříte, že se celý organismus v pravém slova smyslu intoxikuje takto vylučovanými jedy? Nepovažujte tato slova za příliš silná! Je-li málo lákavé připomínat si takovou situaci, je ještě méně lákavé se v ní nacházet. Provádějte tedy šankhaprakšálanu a zbavujte se všech nánosů, které znečišťují vaši trávicí trubici. Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den; její bezprostřední výsledky nejsou závratné. Ale brzy se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky na tváři a po těle. Když si zvolíte hypotonickou stravu, tedy bez přemíry masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí.Šankhaprakšálana není pouze očistná, ale rovněž tonizuje vnitřní orgány. Stimuluje játra což se projeví na barvě první stolice a ostatní žlázy náležející k trávicímu systému, především slinivku břišní. Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců; bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik. Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus, a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.
Kontraindikací není mnoho
Lidé, kteří mají žaludeční vřed si samozřejmě musí šankhaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva – kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak touto očistou, prováděnou mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. Tyto kontraindikace však nejsou absolutní.
Přehled celého postupu
Vypít sklenici teplé vody osolené v poměru jedna neplná polévková lžíce na litr vody.
Provést celý cyklus popsaných cviků.
Vypít druhou sklenici a opakovat celý cyklus.
Takto pokračovat až po šestou sklenici.
Jít na WC a čekat na první vyprázdnění. Když se tak nestane do 5 minut, zopakovat cyklus zopakovat bez pití vody. Jestliže se opět nedostaví výsledek, pak malý klystýr vyvolá střevní peristaltiku a navodí sifon.
Znovu vypít jednu sklenici vody, provést cvičení a vrátit na WC.
Takto pokračovat ve střídání: voda – cvičení – WC.
Nakonec – nepovinně, vypít znovu dvě sklenice teplé vody, tentokrát bez soli, provést vamanadhautí, které odstraní všechnu vodu ze žaludku. Vamanadhautí vyprázdní žaludek, povzbudí játra, žlučník a slezinu a přeruší sifon. Pokud neprovedete vamanadhautí, nevzdalujte se po dobu jedné hodiny od WC.
Počkat alespoň půl hodiny než začnete jíst, ale v žádném případě nečekat s jídlem déle než jednu hodinu.
Pít až po prvém jídle, ne dříve.
Popis jednotlivých cviků
V následujících kapitolách jsou uvedeny cviky, které je potřeba provádět během Šankhaprakšálany.
První cvik šankhaprakšalána
Výchozí postavení: mírný stoj rozkročný, chodidla asi 30 cm od sebe, prsty rukou jsou propletené, dlaně otočené nahoru. Narovnejte záda , dýchejte normálně. Aniž byste otočili hrudník, ukloňte se nejdříve doleva , znovu se vzpřimte a hned se ukloňte na druhou stranu. Tento cvik opakuj čtyřikrát, to je osm úklonů střídavě vlevo a vpravo, což potrvá CELKOVĚ asi 10 sekund. Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem ke dvanácterníku a tenkému střevu.( 2 obrázky).
Druhý cvik šankhaprakšalána
Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě. Výchozí postavení je stejné, tedy mírný stoj rozkročný, upažte a pokrčte levou až se ukazovák a palec dotknou pravé klíční kosti. Pak proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu: díváte se na konce prstů. Nezastavujte se, ale vraťte se hned do výchozího postavení a pak proveďte pohybu na opačnou stranu. Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 sekund.
Třetí cvik šankhaprakšalána
V tenkém střevě bude voda postupovat při dalším cvik: proveďte variantu kobry podle obrázku. Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna tudíž zůstávají nad podložkou. Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30 cm (důležité). Když zaujmete tuto polohu, otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu). Nezastavujte se, vraťte se hned do výchozího postavení a zopakujte na druhé straně. Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm otočení střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání: 10 – 15 sekund.
Čtvrtý cvik šankhaprakšalána
Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tračníkem při posledním čtvrtém cviku. Třebaže je nejsložitější ze série, je dostupné všem cvičencům, s vyjímkou osob, které mají potíže s koleny nebo s meniskem. Tyto osoby použijí variantu popsanou na závěr. Výchozí postavení: dřep, chodidla vzdálena asi 30 cm, paty jsou vytočeny vně, takže jsou pod stehny a nikoliv pod hýžděmi: ruce jsou položeny na kolenou vzdálených od sebe asi 50 cm. Otočte trup vpravo a klekněte si na pravé koleno, před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně a levé k pravé straně, tak aby stehna stlačovala polovinu břicha, a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzy trupu a stlačovali břicho. Zatímco v předchozích cvičeních nezáleželo, mnoho na tom, zda začnete na levou nebo na pravou stranu – pro toto cvičení je vhodnější stlačit nejdříve pravou stranu břicha, a tím především vzestupný tračník.Obrázek C ukazuje pohyb provedený na druhou stranu. Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vlevo a vpravo. Celková doba trvání: 15 sekund.
Jiná varianta čtvrtého cviku šankhaprakšalána
Jestliže čtvrtý cvik není proveditelný, můžete dosáhnout podobného výsledku pomocí varianty používané , i když před tím jógu nikdy nedělali. Tento pohyb je odvozen z ardhamatsjéndrásany. Podívejte se pozorně na obrázek: všiměte si, že noha je prostě umístěna u vnitřní strany stehna a nikoliv na vnější jako je tomu v přípravné poloze pro ardhamatsjéndrásanu. Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mírně nakloňen vzad. Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře k přitlačovaní stehna proti podbříšku. Na rozdíl od ardhamatsjéndrásany toto cvičení má stlačovat pouze podbříšek, a proto se skrčená noha nesmí dotýkat žeber. Než začnete provádět šankhaprakšálanu, naučte se jeden cvik po druhém. Je to záležitost několika minut, neboť složitost je pouze zdánlivá.
Zpracováno podle léčitele Jaroslava Zajíčka Zdraví-AZ
Důležité upozornění
Nic v tomto článku není nic zamýšleno jako lékařská rada. Informace zveřejněné v tomto návodu nelze považovat za lékařská doporučení. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte svého lékaře. Informace a postupy zde zveřejněné vycházejí z našich osobních zkušeností a doporučení specialistů na alternativní medicínu a naturopatii. Jako autoři nemůžeme převzít zodpovědnost za nesprávné pochopení uvedených doporučení či neuvážené experimentování. Kde si nejste jisti správností postupu, či vhodností použití, raději se zeptejte specialisty na placené konzultaci…
Důrazně upozorňujeme, že pokud jste „začátečník“ v oblasti detoxikace a nemáte s touto metodou žádné zkušenosti nebo se cítíte jakkoli nejistí, jednoznačně podstupte tento druh očisty nejprve pod vedením zkušeného specialisty na detoxikaci.
ždyť to musí být šílené...
Někteří lidé se nechtějí do šankhaprakšalány pustit z toho důvodu, že jim přijde nepříjemná nebo přímo nebezpečná.
Co se týče nepříjemných pocitů, možná máte strach ze samotného pití slané vody, že to nepůjde a bude se vám z toho zvedat žaludek. Pití osolené vody není žádná hrůza, vzhledem k tomu, že voda hned postupuje dál, zle od žaludku vám nebude. Někteří lidé používají místo čisté slané vody například bujón z pórku pro lepší chuť, i toto je možné, pokud se prostě k obyčejné osolené vodě nedokážete přesvědčit.
Pro zdravého člověka je tato očista zcela bezpečná, nijak neohrožuje zdraví, tělu jen pomáhá. Šanku však nesmí podstupovat lidé, kteří mají žaludeční vředy, nějaké akutní onemocnění trávicí soustavy (např. úplavici nebo akutní zánět tlustého střeva), rakovinu nebo tuberkulózu střev.
Pozitivní účinky i na jiné části těla?
Šankhaprakšalána samozřejmě pomůže zejména našemu zažívání a vylučování. Tím, že se střeva pročistí, budou fungovat plynuleji. Usazeniny mohou vážit až 2 kg, šankaprakšalánou tedy „zhubneme“. Pozitivní vliv však má očista i na další části těla. Díky odstranění jedů se pročistí pleť, dech bude svěžejší, také pot bude čistější. Náš metabolismus se celkově upraví.
I když to na první pohled není nijak lákavá technika očisty těla, je bezpečná, jednoduchá, poměrně přirozená a rozhodně stojí za to.
Vyzkoušíte šankhaprakšalánu také?
Přehled celého postupu
Vypít sklenici teplé vody osolené v poměru jedna neplná polévková lžíce na litr vody.
Provést celý cyklus popsaných cviků.
Vypít druhou sklenici a opakovat celý cyklus.
Takto pokračovat až po šestou sklenici.
Jít na WC a čekat na první vyprázdnění. Když se tak nestane do 5 minut, zopakovat cyklus zopakovat bez pití vody. Jestliže se opět nedostaví výsledek, pak malý klystýr vyvolá střevní peristaltiku a navodí sifon.
Znovu vypít jednu sklenici vody, provést cvičení a vrátit na WC.
Takto pokračovat ve střídání: voda – cvičení – WC.
Nakonec – nepovinně, vypít znovu dvě sklenice teplé vody, tentokrát bez soli, provést vamanadhautí, které odstraní všechnu vodu ze žaludku. Vamanadhautí vyprázdní žaludek, povzbudí játra, žlučník a slezinu a přeruší sifon. Pokud neprovedete vamanadhautí, nevzdalujte se po dobu jedné hodiny od WC.
Počkat alespoň půl hodiny než začnete jíst, ale v žádném případě nečekat s jídlem déle než jednu hodinu.
Pít až po prvém jídle, ne dříve.