Olejovo-bílkovinová strava dle dr. Budwig
zásady + recepty
PROČ? Protože lněný krém vám dodá mnoho energie!
O prospěšnosti lněného oleje si přečtěte více zde.
Jak správně používat lněný olej podle Dr. Johanny Budwig + recepty
To NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ...
- Používejte vždy čerstvý lněný olej - odrůdy, které mají více jak 58% omega 3 + 15% omega 6
- Uchovávejte lněný olej ihned po vylisování v tmavé lahvičce v chladničce. Lahvičku dávejte nastojato (nepokládejte ji - zvětšila by se plocha přístupná vzduchu a olej by více oxidoval).
- Po otevření láhev lněného oleje do 14 dnů spotřebujte.
- Vždy používejte pouze netučný tvaroh, max. 1% tuku. Ten obsahuje důležité aminokyseliny, které v sobě mají síru a pouze tak se správně při mixování spojí se lněným olejem (čím tučnější tvaroh, tím méně těchto aminokyselin). Jen při použití netučného tvarohu se maximálně využije vzácná energie z lněného oleje.
- Nikdy nenahrazujte tvaroh ničím jiným ( jogurtem, čerstvým sýrem, zakysanou smetanou, podmáslím, nebo dokonce výrobkem ze soji)
- Mléko použijte čerstvé - ideálně nepasterizované popř. pasterizované NEhomogenizované. Kvalitní mléko je nutností, nevynechávejte ho, ani ho nenahrazujte např. vodou. Mléko může být kravské či kozí.
- Tvarohovou směs si dělejte vždy čerstvou a ihned ji snězte. Skladování způsobuje ztrátu vlastností tak důležitých pro naše zdraví.
- Tvarohovou směs vždy mixujte tyčovým mixerem, mícháním lžičkou či vidličkou nikdy nevznikne emulze rozpustná ve vodě.
Další doporučení ...
- Používejte pokud možno bio ovoce a zeleninu, nejlépe z vlastní zahrádky, nejcennější je čerstvě utržená.
- Kupujte jen základní potraviny a vařte si doma sami, průmyslově upravovaná strava nám škodí.
- Nikdy NEpoužívejte žádné margariny, ztužené tuky a běžné rafinované oleje ani na přímou spotřebu ani do salátů; jsou plné transmastných kyselin, ničících naše zdraví.
- NEkupujte nic, co obsahuje zpracované rostlinné oleje ( sladké i slané pečivo, sušenky, hotové směsi na polévky a omáčky, krutony do salátů a polévek, hranolky, zmrzliny, čokolády).
- Při vaření a smažení používejte pouze kokosový tuk, máslo (ideálně ghí) a občas sádlo
- Ve studené kuchyni používejte pouze kvalitní přírodní za studena lisované oleje.
Tato doporučení jsou základem celé olejovo-bílkovinové stravy pro léčení nebo prevenci rakoviny, kardiovaskulárních i autoimunitních nemocí, cukrovky, artrózy apod.
Základní recept lněného krému dle dr. Budwig (sladká varianta):
- 3 polévkové lžíce kvalitního za studena lisovaného lněného oleje se správným vysokým poměrem omega 3 kyselin
- 2-3 polévkové lžíce mléka buď čerstvého přímo od krávy nebo pouze pasterovaného, ideálně ve skleněné lahvi. To prodává např. Tesco či Kaufland, vyrábí Bohemilk, a.s. Opočno, také koupíte v Delmart.
- 125 g netučného tvarohu (obsah tuku max. 1%). Bio kvalita např. Albert, Tesco.
- 1 malá lžička medu (pouze od dobrého včelaře) a 6 lžiček čerstvě nahrubo rozšrotovaného lněného semínka
- čerstvé ovoce, pokud možno z regionu kde žijete, sezónní
Každý den ráno si vyrobíte čerstvý Linomel: Smícháte 6 lžiček lněného semínka čerstvě nahrubo rozšrotovaného s 1 lžičkou medu tak, aby vznikla hustá pasta. (Nekupujte již rozšrotovaná semínka, během 10 – 15 minut oxidují a pak již škodí našemu zdraví. Rozšrotujete např. v mlýnku na kávu nebo v sekáčku tyčového mixéru. Tato pasta – linomel, je základní součástí sladké snídaně, dává se na dno mističky a na ní se klade ovoce a krém.
Do malé misky dejte 2 lžíce linomelu, na něj syrové rozkrájené ovoce podle roční doby. Nepoužívejte ani zmražené, ani sušené. V zimě je ideální rozstrouhané jablko.
Pak následujícím způsobem připravte TVAROHOVO-LNĚNÝ krém:
Do vysoké nádobky dejte lněný olej, mléko a mixujte tyčový mmixérem. Pak přidávejte po malých částech tvaroh. Mixujte tak dlouho, dokud není hmota homogenní (min 4-5 s), potom přidejte trochu chuťové přísady např.: vanilku, skořici, citronovou nebo pomerančovou šťávu, v sezóně jsou vynikající jahody, borůvky, maliny či ostružiny.
Příklady sladkých variant:
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s broskvemi: 2 lžíce linomelu + 2-3 zralé broskve. Do misky dejte dvě lžíce linomelu, na něj rozložte na kousky nakrájenou broskev. Můžete ji oloupat. Potom smícháte v mixéru, tak jak je popsáno v základním receptu tvaroh, lněný olej, mléko. Můžete později přidat do mixeru kousek broskve a rozmixujte společně s tvarohovým krémem. Tuto směs dejte do misky s linomelem a kousky broskví a ozdobit můžete lístky meduňky.Tato směs je velice dobrá a doporučuje se na začátek olejovo-bílkovinové stravy, jestliže to dovoluje roční doba.
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s ostružinami
základní recept + 1 šálek ostružin + 1 šálek šťávy z hroznového vína nebo hroznové kuličky + 1 lžíce vlašských ořechů. Polovinu dobře uzrálých ostružin dejte na linomel v misce. Polejte šťávou z hroznového vína a druhou část ostružin rozmixujte s tvarohovo-lněným krémem. Nakonec přidejte do krému ořechy. Dejte do misky na ostružiny. Ty je třeba více osladit, proto použijte právě hroznové víno nebo přidejte med.
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s angreštem a ořechy
základní recept + 2 lžíce angreštu + 3 lžíce červeného rybízu + 1 lžíce piniových oříšků
Na linomel v misce položte angrešt. Při přípravě tvarohovo-lněné směsi rozmixujte současně
i červený rybíz. Touto směsí pokryjte linomel a angrešt v misce. Posypte piniovými oříšky.
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s červeným rybízem
základní recept + 250 g červeného rybízu
Kuličky červeného rybízu rozdělte na dvě části. První polovinu rozložte na linomel v misce, druhou rozmixujte spolu se základní tvarohovo-lněnou směsí. Přidejte do misky. Můžete samozřejmě ozdobit několika kousky červeného či černého rybízu nebo bílým základním krémem, přidat lístky meduňky.
Místo červeného rybízu můžeme použít zahradní jahody, lesní jahody, borůvky, maliny, ostružiny, černý rybíz.
V zimě je nejvhodnější:
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s jablkem a ořechy
základní recept + nastrouhané jablko + trochu mleté skořice + 5 ks vlašské ořechy
Na linomel v misce nastrouhejte jablko. Umixujte tvarohovo-lněnou směs a v poslední sekundě mixování do ní přidejte mletou skořici. Dejte na nastrouhaná jablka a ozdobte vlašskými ořechy.
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s hruškou
základní recept + hruška + trochu mleté skořice
Na linomel v misce rozkrájejte hrušku. Umixujte tvarohovo-lněnou směs a v poslední sekundě mixování do ní přidejte mletou skořici. Dejte na hrušku a dobrou chuť!
Tento recept je velice dobrý i s pomerančem či mandarinkou. Ovoce v těchto případech nemixujeme, tvarohovo-lněná směs by byla velice řídká.
Tvarohovo-lněné snídaňové müsli s ananasem a zázvorem
základní směs + 2 plátky ananasu + špetka skořice + špetka zázvoru + špetka soli
Do misky dáte 2 lžíce linomelu. Čerstvý nadrobno nakrájený ananas, který byl namočen ½ hodiny v osolené vodě, rozprostřeme na linomel. Pak rozmixujeme tvaroh, lněný olej, mléko a med podle základního receptu. Přidáme na špičce nože skořici a čerstvě nastrouhaný zázvor. Tento zázvorový krém navrstvíme na ananas. Před konzumací nemícháme, protože při delším stání dostává ananas v kombinaci s lněným olejem hořkou příchuť. Ananas se nesmí smíchat s tvarohovo-lněným krémem.
Příklady slaných variant:
3 lžíce lněného oleje
3 lžíce mléka
3 lžíce tvarohu
1 lžíce citronové šťávy a/nebo 2 lžíce jablečného octa
1 lžíce hořčice
½ lžičky čerstvě namleté čisté mořské soli a trochu rozsekaných čerstvých bylinek, nebo jako alternativa ½ lžičky bylinkové soli
Olej a mléko rozmixujeme společně s tvarohem, přidáme hořčici, citronovou šťávu, ocet a sůl. Majonéza je vhodná i na přípravu bramborového salátu.
Tento základní recept slaného krému můžeme různě měnit také přidáním různých bylinek např.:
• 1 lžíce majoránky, dobře rozmixovat
• ½ lžíce majoránky a ½ lžičky kopru
• 1 lžíce kopru, jemně rozsekaného nebo v prášku
• do směsi vmixovat trochu česneku
• 5–6 kyselých okurek rozmixovat s majonézou, může se použít i šťáva z okurek (bio)
• 1 lžíce pažitky – jemně rozsekat a smíchat s majonézou
• 100–200 g petrželky rozmixovat s majonézou
• přidat trochu nasekané cibulky a petrželky
Tyto majonézy můžeme použít jako dip k syrové zelenině nebo jako salátové zálivky.
Tvaroh se lněným olejem jako chutney
3 lžíce lněného oleje + 2 lžíce mléka + 100 g tvarohu + 50 g vlašských ořechů + šťáva z ½ citronu + 2 stroužky česneku + ½ čajové lžičky soli nebo bylinkové soli
Umixujeme lněný olej, mléko, tvaroh, citronovou šťávu, nakonec přidáme hrst vlašských ořechů a opět mixujeme. Směsí naplníme misku. Rozmačkáme 2 stroužky česneku a vmícháme do směsi.
Všechny tyto slané varianty jsou vynikající jako tvarohová pomazánka na domácí chléb a obyčejné vařené brambory se díky jim stanou opravdovou lahůdkou.
Další vynikající recepty:
Pikantní okurkový salát
1 salátová okurka + ½ čajové lžičky soli a trochu nasekaných bylinek + 3 lžíce oleje a 3 lžíce mléka + 1 lžíce tvarohu + 1 lžíce jablečného octa + 2 stroužky česneku a 1 paprikový lusk.
Okurku umyjeme, ale neloupeme, nastrouháme na jemné plátky a osolíme. Pak připravíme zálivku z tvarohu, mléka, lněného oleje a jablečného octa. Nakonec přidáme rozmačkaný česnek.
Tuto majonézu můžeme smíchat s okurkami a servírovat, ale můžeme i přidat jemně nastrouhanou papriku zbavenou semínek – vmíchat do výše uvedeného okurkového salátu.
Rajčatový salát
500 g rajčat a 3 pěkné papriky + 2 velké cibule + ½ lžičky mořské soli + ½ lžičky pepře a 1 lžička sladké papriky + 1 lžíce kopru nebo petrželky, ev. i citronová šťáva, lněný olej
Rajčata a papriky zbavené zrníček omyjeme, cibuli oloupeme a vše najemno nastrouháme. Ochutíme solí, pepřem, sladkou paprikou a koprem. Necháme asi ½ hodiny odležet. Tento rajčatový salát můžeme servírovat s nebo bez citronové šťávy, stejně tak s nebo bez oleje. Obě dvě variace jsou vynikající.
Video přípravy základního receptu na lněný olej s tvarohem dle dr. Budwig
Video natočila paní Helena Cmurová - certifikovaná poradkyně olejovo-bílkovinové stravy, která přeložila i Velkou kuchařku a učebnici olejovo-bilkovinnové stravy dr. Budwig
Knihu o olejovo-bilkovinové stravě dr. Budwig si můžete objednat na www.rakovina-komplexni-poradenstvi.cz nebo
www.olejovo-bilkovinova-strava.cz.
Porovnání NÁKLADŮ na kvalitní lněný olej domácí / kupovaný
Srovnávám kvalitní lněný olej
PROČ? ... Protože lněný olej, který není od výroby po obchod přepravován a skladován v chladu je nejspíše již škodlivý, neboť omega 3 tuky již oxidovaly!
Všimněte si, že v ČR takový olej nenajdete ani ve zdravé výživě. Můžete si ho nechat zasílat po čerstvém lisování od některých výrobců, ale i tak nemusí jít o správnou odrůdu lnu a nebude vám dodán v chladicím voze - našla jsem tyto výrobce, kde můžete čerstvý lněný olej objednat: www.dejsiolej.cz, www.missiva.cz, www.lnenyolej-cerstvy.cz, www.obilnykliček.cz. Ceny lněného oleje se pohybují od 70 kč do 260 kč za 250 ml. .... Podívejte se, CO vše je DŮLEŽITÉ u lněného oleje...
SROVNÁNÍ nákladů DOMÁCÍ / KUPOVANÝ lněný olej
Denní dávka 3 lžíce (= 45 ml) na 1 osobu ... DOMA LISOVANÝ lněný olej vás vyjde na 12,73 Kč osoba/den (8,62 Kč za olej + 4,11 Kč den = rozpočítaná cena za kvalitní domácí lis Yoda na 7 let) zatímco KUPOVANÝ olej vás bude stát 31.96 Kč osoba/den - to je téměř 3x vyšší cena!
Investice do kvalitního lisu na olej se vám tedy vrátí do 5 až 14 měsíců!
Za rok pro 1 osobu totiž dáte za kupovaný čerstvý lněný olej 11665,- Kč, pro 4 člennou rodinu to dělá dokonce 46660,- Kč! ... Na výpočty se můžete podívat ZDE.
S domácími oleji hodně ušetříte 🙂
Udělejte důležitý krok pro své zdraví - rozhodněte se pro domácí panenské oleje
Jen u domácích olejů víte, jaké má olej stáří a z jakého semene je.
Doporučuji proto kvalitní domácí lisy na olej Yoda.
Inteligentní LISY NA DOMÁCÍ OLEJE Yoda
Inteligentní elektrické lisy značky Yoda zajistí výrobu čerstvého za studena lisovaného extra panenského oleje z různých druhů semen či ořechů bez přidaných konzervačních látek. Čerstvý olej máte na vašem stole za 3-5 minut.
7 programů na lisování (arašídy, sezam, slunečnice, řepka, lněné semínko, vlašské ořechy nebo mix semen. V manuálu najdete, jaký program použít na další semena). Výtěžnost 35 - 65% dle olejnatosti semen. Velmi snadné umytí během 3 minut. Záruka 5 let na motor!
Lis na olej Yoda
červený
CENA: 10 490 Kč
Lis na olej Yoda
šedý
CENA: 10 490 Kč
Lis na olej Yoda
hnědý
CENA: 10 490 Kč
Lis na olej Yoda
zelený
CENA: 10 490 Kč
Za tuto cenu získáte lis na olej Yoda i na dalších e-shopech na internetu.
Já vám k lisu přidám 4 BONUSY:
- ZDARMA 45 min konzultace on-line (či po telefonu) ... JAK ČERSTVÉ OLEJE mohou pomoci S VAŠIMI ZDRAVOTNÍMI OBTÍŽEMI. Napíšete mi své potíže a já vám na ně dám konkrétní rady na míru. Zdravou stravou se zabývám od studia výživy na UK FTVS přes 20 let.
- 20 osvědčených zdravých chutných receptů s využitím čerstvých domácích panenských olejů
- Tipy a doporučení k olejům
- Kontakty na dodavatele kvalitních semen na lisování (např. u lněného semínka je důležité vybrat tu správnou odrůdu, místo původu (jen některé odrůdy lnu mají správný vyšší poměr omega 3 tuků a tak vám budou prospívat místo škodit.)
JAKÉ OLEJE SI MŮŽETE DOMA LISOVAT?